Sport

W jaki sposób wybrać odpowiednie rękawice bokserskie

Nie jest łatwo wybrać odpowiednie rękawice bokserskie. Mnogość tych produktów dostępnych na naszym rynku sprawia, że nawet bardzo doświadczone osoby mogą mieć z tym problem. Warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy zakupie rękawic.

Wybór rękawic ze względu na rodzaj dyscypliny

Rękawice powinny być odpowiednio dobrane do dyscypliny sportu, którą będziemy uprawiać. Inną budowę mają rękawice bokserskie oraz do Muay Thai, które można nabyć w sklepach internetowych, np. senseishop.pl. Te pierwsze mają zaokrągloną budowę, natomiast do Muay Thai są bardziej spłaszczone. Wynika to z techniki używanej w tej dyscyplinie, gdzie stosuje się chwyty ściągające głowę przeciwnika w dół oraz walkę w klinczu. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się również rękawice przeznaczone do walk i sparingów oraz rękawice używane do treningów na sprzęcie.

Rękawice wiązane czy na rzep, ze skóry naturalnej czy syntetycznej?

Wybierając rękawice należy także kierować się sposobem ich mocowania oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Rękawice wiązane bardziej przylegają do dłoni i lepiej się na nich trzymają. Niestety zakłada się je dłużej i bez pomocy drugiej osoby nie da się ich założyć. Może to być kłopotliwe w niektórych sytuacjach. Najpopularniejsze obecnie są rękawice z rzepami, głównie ze względu na łatwość zakładania i wygody jaką dają w trakcie treningu. Rzep powinien mieć szerokość ok. 7 cm, ponieważ nadgarstek zostanie wtedy odpowiednio usztywniony. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnej kontuzji.
Najbardziej trwałe są rękawice ze skóry naturalnej. Modele najlepszej jakości kosztują kilkaset złotych, tak jak w ofercie SenseiShop. Rękawice ze skóry syntetycznej dostępne są już od kilkudziesięciu złotych, jednak niszczą się po 2-3 miesiącach. Wiele oczywiście zależy od samego uszycia rękawic i precyzji wykonania szwów. Dla osób początkujących najlepsze będą rękawice ze skaju.

Wybór rękawic ze względu na rozmiar

Istotny w wyborze rękawic bokserskich jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Większość producentów zamiast popularnej „rozmiarówki” podaje ich wagę, określaną w uncjach (OZ). Istnieje oczywiście powiązanie rozmiaru z wagą, jednak nie ma na to ścisłych reguł. Może się okazać, że rękawica jednego producenta o konkretnej wadze, nie będzie miała takiego samego rozmiaru, jak rękawica drugiego producenta o identycznej wadze. Dlatego chcąc wybrać dobrze rękawice, należy znać zasady ich doboru według wagi.
Rękawice od 6 do 8 uncji są świetne dla małych dłoni. Korzystają z nich głównie dzieci i kobiety o drobnych dłoniach. Rękawice o wadze od 10 do 12 uncji to rękawice treningowe. Pasują najlepiej na dłoń zwykłego dorosłego człowieka. Największe rękawice, od 14 do nawet 20 uncji, to idealne rękawice do sparingu. Duża waga i objętość gwarantują bezpieczny sparing, ponieważ dobrze amortyzują uderzenia. Rozwijają również siłę i wytrzymałość.

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich uwarunkowany jest głównie dyscypliną, jaką chcemy trenować. Reszta zależy już tylko od wielkości dłoni, zasobności portfela i indywidualnych preferencji.

Similar Posts