Sport

Ryk silnika jak muzyka – sportowe samochody, na które cię stać

Zaczyna się zazwyczaj niewinnie. Najpierw kolekcje resoraków, potem miłość do Need for Speed, maratony Szybkich i wściekłych, a kiedy nastaje era wyjazdów na imprezy tuningowe – czujesz, że nie ma odwrotu. Jeśli też uważasz, że życie zaczyna się powyżej 5 tys. obrotów – przeczytaj ten tekst.

Ogromna moc, genialna trakcja, dynamiczny design – auto sportowe to marzenie, które zrealizują nieliczni szczęściarze. Osiągi kosztują – wiadomo. Niby można kombinować – przecież da się  stuningować nawet poloneza, tylko po co… A używane sportowe? Chyba łatwiej wygrać w pokera niż trafić na bezwypadkowe. Zresztą wiadomo, że takim autem nie jeździł dziadek na grzyby, a nawet najmocniejszy silnik ma swoje granice, nie mówiąc już o układzie hamulcowym.

Rozwiązaniem może być nówka w przystępnej cenie − popularny model, ale w wersji sportowej. W tym temacie Renault zdominowało rynek. Trudno się dziwić, w końcu mają na koncie 165 wygranych w Formule 1. Silniki o patentach sprawdzonych w F1 są teraz montowane w seryjnie produkowanych samochodach: https://www.renault.pl/samochody/samochody-sportowe.html. W silnikach Energy zastosowano kwadratową konstrukcję komory spalania, obieg płynu chłodniczego i wreszcie downsizing. Turbosprężarka pozwala zwiększyć ciśnienie w układzie doładowania – więc przy zmniejszonej pojemności skokowej i masie silnika, utrzymujemy wysokie osiągi, ale schodzimy ze spalaniem.

Energy TCe 120 stosowany w Clio GT i Clio Grandtour GT daje moc 118 KM, a dzięki bezpośredniemu wtryskowi paliwa, dynamicznej turbosprężarce i łańcuchu rozrządu o zmniejszonym tarciu jest bardzo wytrzymały. Z kolei 1.6 Turbo R.S. 200 montowany w Clio R.S. daje 200 KM przy 6000 obr./min. Zastosowano w nim rozwiązania z F1: popychacze z powłoką Diamond Like Carbon i podwójny układ zmiennych faz rozrządu.

Turbodoładowany, czterocylindrowy GT 205 EDC montowany w Megane GT ma moc 205 KM i wysoki moment obrotowy − 280 Nm przy 2300 obrotów na minutę. To opcja dla lubiących kompromisy, bo jak na auto sportowe pali skrajnie mało – 6 l w cyklu mieszanym. Potężny 2.0 T Renault Sport montowany w Megane R.S. daje moc 273 KM przy 5500 obr./min. Osiąga moment obrotowy 360 Nm  przy 3000 obr./min. Przy przyspieszaniu brzmi jak muzyka.

Tych, dla których liczy się wygląd, przekona sportowe Clio R.S. Dynamiczny design, aerodynamiczna listwa w przednim zderzaku, tylny dyfuzor − to nie wszystko. Sportowy charakter i rasową linię model przejął po concept carze DeZir projektu Laurensa Van Den Ackera. Robi wrażenie. Megane GT nie zostaje w tyle – oprócz dużego grilla i dyfuzora ma aluminiowe obręcze kół 18’’ ze wzmocnionym połyskiem. Jeździ się nie tylko szybko, ale i stylowo – o to chodzi.

 

Similar Posts