Rozrywka Sport

Ruska bania – czym jest i czemu warto z niej korzystać?

Każdy słyszał na pewno o saunach i wiele osób marzyło zapewne o tym, żeby kiedyś się do takiego miejsca wybrać. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że istnieje wiele rodzajów takich saun, a Rosjanie wymyślili nawet swoją własną. To tak zwana „ruska bania”, którą zapewne wiele osób kojarzy z wyglądu, ponieważ można je spotkać w ośrodkach SPA, albo w hotelach w górach. W tekście wyjaśnimy zasadę działania takiej bani i opowiemy dlaczego korzystanie z niej pozytywnie wpływa na ludzki organizm!

Czym jest ruska bania?
Wszyscy mniej więcej wiemy jak wyglądają i jak działają tradycyjne sauny. Ruska bania jest odmianą takiej sauny, którą buduje się z drewnianych bali i która opalana jest drzewem. Temperatura w takim wnętrzu dochodzi do 70-80 stopni Celsjusza, a cały seans dodatkowo urozmaica się wykorzystując brzozowe witki. Gładzi się nimi ciało, albo też oklepuje – w ten sposób jeszcze bardziej pobudzając skórę i krążenie. Zamiast witek brzozowych można używać również gałązek dębu. Zwyczaj ten nie jest spotykany nigdzie indziej i choć wielu osobom może się to wydać dziwne, ci, którzy skorzystali, są zachwyceni.

Wilgotność we wnętrzu można regulować przy pomocy polewania wodą rozgrzanych kamieni – jest to oczywiście konieczne, ażeby móc przetrwać w środku i odprężyć się. Ruska bania jest znana ze swojej dużej wilgotności, która wynosi aż 25-50%. Dla porównania warto dodać, że w zwykłej saunie możemy liczyć tylko na 10% wilgotność. Różnica jest zatem olbrzymia.

Ruska bania a zdrowie
Wspomniany wyżej masaż brzozowymi lub dębowymi witkami pomaga pobudzić krążenie, a także ukrwienie w poszczególnych częściach ciała. Specjaliści twierdzą, że dzięki temu można wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn, do którego przecież sauny są przeznaczone. Wychodzimy więc z zabiegu z jeszcze lepszym samopoczuciem i jeszcze bardziej rześcy niż wcześniej.
Dzięki zastosowaniu witek drzewnych, seans jest również terapeutyczny z racji zapachu, który się wkoło unosi. Rośliny przecież pachną tym intensywniej, iż są używane, a wilgotność jest duża. Sam pobyt w ruskiej bani to jeszcze nie wszystko – po takim seansie należy schłodzić ciało, używając do tego coraz chłodniejszej wody. Niektórzy polecają nawet wejście do bali z zimną wodą, co jeszcze lepiej poprawi ukrwienie. Korzyści dla zdrowia jest więc mnóstwo!

Ruska bania w Białce Tatrzańskiej
Park Wodny Bania to aquapark ulokowany w podhalańskiej wsi w województwie małopolskim i jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów. Ośrodek jest na tyle duży, że może przyjąć wiele grup, ale i na tyle przytulny, żeby poczuć się w nim jak w domu. Wszystkich atrakcji można zażywać spoglądając na góry – co dodatkowo odpręża. Pyszne jedzenie jest atrakcją dla łasuchów, a amatorzy wodnych zabaw znajdą tu liczne baseny, zjeżdżalnie, jacuzzi i właśnie sauny! Między innymi właśnie z ruskiej bani słynie Białka Tatrzańska. Karnety można zaś kupować na różne strefy i na wiele godzin – oferta jest w tym względzie bardzo szeroka. Kto chce więc w pięknym plenerze skorzystać ze zdrowotnej ruskiej bani, może zdecydować się właśnie na tą w parku wodnym.

Similar Posts