Pozostałe

Rodzaje pralni

Możemy wyróżnić dwa rodzaje prania – pranie na sucho oraz pranie na mokro, czyli inaczej pralnia chemiczna oraz pralnia przemysłowa.

Pralnia przemysłowa

Pralnia przemysłowa oferuje pranie na mokro na dużą skalę, używa wody oraz środka piorącego. Pranie w pralni przemysłowej odbywa się w pralnicach, które różnią się od siebie wielkością, ładownością, rodzajem napędu. Jest wiele rodzai pralnic, do najbardziej popularnych należą: pralnice bębnowe, pralnice wirówki oraz tunele pralnicze. Uważa się, że pralnie przemysłowe skierowane są głównie do dużych firm, wyposażone w profesjonalne maszyny pralnicze. Takie maszyny są o wiele bardziej wydajne, od zwykłych pralek automatycznych, które spotkamy w każdym domu, a także charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością. Pralnia przemysłowa jest głównie skierowana do wykonywania usług dla hoteli, hosteli, pensjonatów, rożnych ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów. Piorą nie tylko pościel, ale również obrusy, ręczniki, szlafroki, ubrania robocze, koce, narzuty, chodniki. Pralnie przemysłowe również obsługują zakłady medyczne, jak szpitale, przychodnie, pogotowia, gdzie nie tylko ich usługa polega na praniu, ale również na odkażaniu asortymentu.

Pralnia chemiczna

Pralnia chemiczna w Polsce jest skierowana do klientów indywidualnych. Oferuje pranie na sucho, czyli bez użycia wody. Takiej metodzie poddawane są tkaniny, które nie mogą mieć kontaktu z wodą, ponieważ mogą ulec odkształceniu, zniszczeniu lub zmianie barwy. Do takich delikatnych tkanin należą: tkaniny naturalne, czyli jedwab, kaszmir, wełna, skóra naturalna, puch, pierze, tkaniny sportowe. Takie pranie na sucho odbywa się w agregacie chemicznym.

Pralnia chemiczna jest hermetycznym środowiskiem, odzież zalewana jest rozpuszczalnikiem organicznym, który rozpuszcza brud. Rozpuszczalnik skutecznie czyści, ale negatywnie wpływa na stan zdrowia, ponieważ jest toksyczny i rakotwórczy. 

Pralnia chemiczna jest przez nas odwiedzana najczęściej, gdy mamy zaplanowane jakieś ważne wydarzenie lub uroczystość. Mężczyźni wtedy zanoszą garnitury, a kobiety sukienki. W pralni proces usuwania brudu z ubrań rozpoczyna się od ich konserwacji. Całkowity proces prania jest żmudny, często jedno zadanie jest powtarzane wielokrotnie, aż do momentu uzyskania oczekiwanego efektu. Po wypraniu ubrań, należy je osuszyć, wyprasować i odpowiednio zapakować. Ceny mocno się wahają, zależne jest to od rodzaju zabrudzenia, kosztów środków czyszczących. Pralnia chemiczna to nie miejsce z wielkimi urządzeniami i mnóstwem chemii, a pracowników kosztuje to mnóstwo pracy.

Similar Posts