Choroby Uroda Zdrowie

Jak dbać o zdrowie i higienę jamy ustnej?

Obecnie sporo mówi się w telewizji o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie i higienę jamy ustnej. Wiele osób niestety o tym zapomina i robi to w niewłaściwy sposób.

Minuta mycia zębów wieczorem, tak naprawdę nie stanowi dla nich żadnej ochrony. Zęby powinno myć się po każdym posiłku, by nie pozostawały w nich resztki jedzenia. Można szczoteczkę i małą pastę zabierać nawet ze sobą do pracy. Jeśli jednak nie mamy warunków ku temu, by tak właśnie postępować, warto chociażby pilnować tego we własnym domu. Mycie zębów rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji, to tak naprawdę minimum. Nie może być to jednak kilkusekundowe przejechanie szczoteczką po zębach i poczucie w ustach świeżości. To zdecydowanie zbyt mało. W takiej sytuacji nie jesteśmy nawet w stanie oczyścić zębów w kilku procentach. Minimum dwie minuty, tyle powinno wynosić mycie naszych zębów każdego dnia. Warto również pamiętać o tym, że jest to minimum. Dobrze jest czasem je przekraczać, dokładnie myć także język i zęby z każdej strony. Nie tylko z przodu, ponieważ to również nie ma większego sensu.

Na rynku jest wiele różnego rodzaju akcesoriów, które pomagają w utrzymaniu jamy ustnej w odpowiednim stanie. Między innymi szczoteczki elektryczne bardzo ułatwiają nasze życie pod tym względem. Przede wszystkim są one dużo bardziej dokładne i usuwają mnóstwo zanieczyszczeń, podczas gdy zwykła szczoteczka nie jest w stanie tego zrobić. Podczas mycia zębów ręka nam się nie męczy, musimy tylko miarowo przesuwać szczoteczkę. Zwykłe szczoteczki do zębów oczywiście też są praktyczne i o wiele tańsze, jednak efekt jaki dzięki nim uzyskujemy, zdecydowanie nie jest taki sam. Dziś elektryczne szczoteczki do zębów coraz bardziej się upowszechniają, pojawiają się również dużo tańsze modele. Dlatego też niewątpliwie warto pomyśleć o zainwestowaniu w nie. 

By odpowiednio dbać o swoją jamę ustną, warto mieć zawsze w łazience płyn do jamy ustnej. Pozwala on na usuwanie z niej bakterii, odświeża również oddech. Takie płyny mają duże pojemności i są stosunkowo tanie, dlatego też opłaca się w nie inwestować. Oczywiście zdrowie i higiena jamy ustnej to przede wszystkim nasze działania. Nie można jednak zapominać również o tym, by cyklicznie odwiedzać dentystę.

Similar Posts