Pozostałe

Płatność kartą za granicą – o czym pamiętać?

Wyjazd za granicę, zwłaszcza w dłuższą podróż, wymaga odpowiedniego przygotowania, również finansowego. Warto zaplanować nie tylko wysokość wydatków, które będą nas czekały na miejscu, ale również formę płatności, która będzie dla nas optymalna.

Płatności za granicą

Płacenie kartą za granicą niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie musimy nosić przy sobie gotówki, a więc eliminujemy ryzyko straty pieniędzy w wyniku kradzieży czy zgubienia.

Wybierając płatność kartą musimy się także liczyć z tym, że na koszt płatności wpływa jej przewalutowanie. Może się również zdarzyć tak, że bank zdecyduje się na doliczenie kosztów prowizji za to, że płatność została przewalutowana. Na terenie Unii Europejskiej możemy mieć pewność, że będziemy mieć do czynienia tylko z jednym przewalutowaniem. Natomiast trzeba pamiętać także o tym, że jeżeli dokonamy płatności w zupełnie innej walucie niż Euro, to może nastąpić podwójne przewalutowanie. W tym przypadku – należy przygotować się na to, że koszty transakcji mogą być minimalnie wyższe.

Płacenie kartą za granicą

Płatności kartą za granicą z pewnością są ł bardzo wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszędzie zapłacimy kartą. Warto więc mieć przy sobie trochę gotówki – na drobne wydatki. Wybierając się na wakacje za granicę pamiętaj o tym, aby wcześniej sprawdzić ofertę swojego banku – musisz zyskać informacje o tym, że Twój bank oferuje rachunki walutowe. Kilka dni przed wylotem koniecznie wymień walutę – to na pewno wiele ułatwi w danym kraju. Kartę płatniczą zawsze miej przy sobie – nie trzymaj jej w portfelu. W razie kradzieży nadal będziesz posiadać gotówkę i z pewnością sobie poradzisz.

Polecamy również przeczytać inne porady finansowe

Ubezpieczenie karty

Przed wyjazdem możesz również ubezpieczyć kartę. Ubezpieczyciel przejmie wszelką odpowiedzialność za to, gdy ktoś będzie korzystał z Twojej karty bezprawnie. Musisz także pamiętać o tym, aby na bieżąco sprawdzać swój limit transakcji, a także dzienne rachunki – w ten sposób zyskasz pewność, że w żadnym miejscu Cię nie oszukano.

Płatności za granicą mogą być wykonywane kartą kredytową – opcja ta jest bardzo wygodna i komfortowa, aczkolwiek zawsze miej przy sobie chociaż trochę gotówki, która z pewnością się przyda.

Similar Posts