Sport Zdrowie

Zdrowy początek treningów

Każdy kiedyś podejmuje decyzję, by się za siebie wziąć. Niezależnie czy chodzi o odchudzanie czy pracę nad masą powinna to być decyzja ostateczna, czyli taka od której nie ma odwołania – jak sobie w podjęciu i konsekwentnym trzymaniu się takiej decyzji pomóc?

Zaczynaj od dziś, a nie od jutra

Dla niektórych plan na rozpoczęcie treningów za tydzień czy ‘od jutra’ to niekończąca się opowieść o tym, że właśnie miałem zacząć trenować. Trening, dietę, zmianę nawyków zawsze zaczynamy od dziś. Jeśli mamy z tym problem, spróbujmy się jakoś zmotywować. Taką motywacją mogą być zakupy. Kupmy karnet na siłownię, nowe drogie buty czy białko odżywka. Wszystko po to, by patrząc na konto ile wydaliśmy pieniędzy czuć wyrzuty sumienia, że póki nie zaczniemy treningu te pieniądze leżą w błocie i tylko my – własną decyzją możemy je podnieść i to z korzyścią dla nas samych.

Zmiany w diecie

Po pierwsze zdrowe odżywianie! A co za tym idzie posiłki o konkretnych porach, nie przejadanie się, nie pojadanie między posiłkami i zbilansowana dieta, która, jeśli trzeba, powinna być uzupełniona suplementami takimi jak hydrolizowany kolagen, jeśli mamy problemy z kolanami czy białko odżywka lub odżywka węglowodanowo-białkowa, jeśli mamy zamiar popracować nad masą.

Zmiany w diecie powinny być stałe i wypracowywać w nas nawyk i zdrowe przyzwyczajenie. Coś takiego, co każe nam na imprezie powiedzieć nie alkoholowi, bo mamy jutro trening, czy pozwolić odmówić sobie słodyczy, jeśli nie mamy akurat dnia wolnego od restrykcji dietetycznych. Warto też każdorazowo dokładnie czytać etykiety suplementów, które stosujemy, w końcu białko odżywka powinna być podawana w zupełnie innych porach niż np. odżywki zawierające choline, inozytol, i kreatynę.

W ramach uzupełniania diety stosujmy nie tylko suplementy, ale także naturalne nośniki składników odżywczych, które dostaną się do naszego organizmu z pomocą niektórych witamin (jak np. para witamina K + witamina D). Pamiętajmy, że do uzyskania pełnej skuteczności diety potrzebna jest pełna konsekwencja.

Plan treningu

To, co chcemy osiągnąć na początek nie powinno być szczególnie trudne, nie zakładajmy sobie realizacji zadań, co do których mamy wątpliwości. Pierwszy cel powinien być przede wszystkim realny. Jeśli więc chcemy schudnąć finalnie 20 kg, na początek załóżmy, że pierwsze trzy tygodnie będziemy walczyć o 5 kg. To o tyle ważne, że w początkujących stadiach treningu sukcesy są bardzo motywujące, a porażki niestety niezwykle przytłaczające. Później łatwiej będzie zachować pewną równowagę i stawiać sobie realne zadania oraz nie zamartwiać się, jeśli od razu nie zostaną spełnione. Na początek warto być dla siebie wymagającym, ale rozsądnie.

Na koniec nie zapomnijmy określić czy jesteśmy typem samotnika czy osoby, która lubi walkę w grupie – to nam pomoże ustalić czy chcemy dzielić się małymi sukcesami ze społecznością treningową czy rodziną.

Similar Posts