Pozostałe

Najczęstsze dolegliwości graczy komputerowych

O problemach jakie powoduje zbyt długie spędzanie czasu podczas gier komputerowych.

Granie w gry strategiczne planszowe czy też konsolowe to popularna i ciekawa rozrywka. Nie jest jednak tajemnicą, że przesadna ilość czasu poświęconego na nią przyczynia się do pogorszenia zdrowia. Poznajmy zatem kilka najbardziej powszechnych chorób i dolegliwości, jakie mogą wystąpić u miłośników gier wideo.

Zespół cieśni nadgarstka

Schorzenie to jest jednym z częściej spotykanych wśród graczy. Jego główną przyczyną jest w tym wypadku wielogodzinne uciskanie jednego z nerwów zlokalizowanych w nadgarstku. Wynika to z nienaturalnego ułożenia dłoni i powtarzających się przez dłuższy czas ruchów wykonywanych za pomocą myszki, pada, klawiatury czy telefonu komórkowego. Objawia się to bólem, pieczeniem i ogólnym problemem ze sprawnym poruszaniem ręką.

Kłopoty ze wzrokiem

Gry komputerowe mogą powodować nie tylko krótkowzroczność, ale długie wpatrywanie się w ekran przyczynia się też do powstania zespołu suchego oka, czyli zaburzenia powstałego wskutek niedostatecznego nawilżenia gałek ocznych. Gracz odczuwa wówczas dyskomfort  wywołany uczuciem piasku w oczach, bólem, swędzeniem. Znane są też przypadki jaskry u graczy komputerowych.

Nadwaga lub otyłość

Osoby, które spędzają zbyt wiele czasu, grając na komputerze, zazwyczaj zapewniają sobie niewielką dawkę ruchu. Brak aktywności fizycznej, zwłaszcza gdy połączony jest z nieodpowiednim odżywianiem, odbija się na sylwetce i przyczynia do nadmiaru masy ciała. Trzeba pamiętać, że nadwaga i otyłość to nie tylko kwestia estetyki wyglądu – mogą one bowiem wywołać szereg kolejnych, znacznie poważniejszych schorzeń związanych np. z układem krążenia.

Uzależnienie

Uzależnienie od komputera to jedno z większych zagrożeń społecznych w obecnych czasach. Coraz więcej osób nie potrafi zachować umiaru i poświęca tej aktywności dużą część swojego życia. Gra wideo staje się wówczas nałogiem, zupełnie takim samym jak trunki dla alkoholika czy papieros dla palacza. Uzależnienie takie może wprowadzić wiele bardzo niekorzystnych zmian w życiu gracza, zatem sprawą konieczną jest podjęcie kroków związanych z terapią.

Problemy natury psychicznej

Jak pokazują badania, długie granie i przesadne zaangażowanie się w tę aktywność często powoduje pojawienie się nieprawidłowych reakcji i stanów psychicznych. Nawet spokojne gry strategiczne mogą doprowadzić do obniżenia nastroju, a nawet wywołać początki depresji. Nierzadko spotykana jest także agresja i impulsywne reagowanie na przebieg gry lub konieczność przerwania tej czynności. Wbrew pozorom problemy tego typu dotyczą nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych.

Similar Posts