Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Artykul dodany: 7 kwietnia, 2020

W naszym kraju istnieje mnóstwo firm, które oferują usługi zarządzania i administrowania nieruchomościami. Te nowoczesne są zorientowane na współpracę z właścicielami lokali. Przeczytaj jak powinno wyglądać zarządzanie nieruchomością i jak wybrać dobrego zarządcę.

Na czym polega nowoczesne zarządzanie nieruchomościami?

Obecnie coraz więcej osób korzysta z internetu. Wiąże się to z dokonywaniem opłat online za czynsz i media. Funkcjonowanie różnych dokumentów w sieci stało się zatem bardzo popularne. Nowoczesne zarządzanie nieruchomościami bazuje na nowych technologiach, więc bardzo często wykorzystuje internet. Dzięki temu wspólnoty mieszkaniowe mogą monitorować działania zarządcy i mieć nad nimi kontrolę. Oczywiście w dobie zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami, jest to bardzo dobre podejście, gdyż faktury i wykazy płatności nie są drukowane w formie papierowej, jeśli nie zachodzi taka potrzeba. Wpływa to także na lepsze warunki cenowe firmy zarządzającej.

Zarządzanie nieruchomościami obecnie stało się bardzo na czasie. Jeśli odbywa się w sposób nowoczesny, klienci mają możliwość wglądu w koszty utrzymania nieruchomości oraz w rachunki za media. Wiele firm zarządzających obiektami oferuje zaawansowane systemy internetowe. Polega to na tym, że każdy członek wspólnoty otrzymuje w systemie swoje własne konto. Dzięki temu może sprawdzać odczyty liczników mediów, historię rozliczeń i sprawozdania finansowe. W pakiecie mieszkańcy zwykle otrzymują dostęp do wewnętrznego forum dyskusyjnego, gdzie mogą wymieniać się spostrzeżeniami i uwagami na temat funkcjonowania wspólnoty.

System informatyczny umożliwia także na szybsze komunikowanie się z zarządem wspólnoty i poszczególnymi mieszkańcami. Pozwala to na przykład kontrolować czy zgłoszone awarie zostały usunięte w terminie.

Jakie zadania należą do zarządcy nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to wyzwanie. Dlatego należy dobrze wybrać zarządcę – najlepiej, aby był to licencjonowany pracownik firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Zadaniem zarządcy jest utrzymywanie nieruchomości w takim stanie, by mieszkańcy mogli z niej korzystać w sposób komfortowy. Oczywiście wszystko zależy też od stanu, w jakim znajduje się budynek. Inaczej będzie wyglądało zarządzanie starą kamienicą, a inaczej nowoczesnymi apartamentami. Działania zarządcy nieruchomości reguluje ustawa. Zatem do jego obowiązków należy:

  • kontrola gospodarcza, finansowa i ekonomiczna nieruchomości
  • zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości
  • administrowanie nieruchomością
  • zapewnienie gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów prawa
  • utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym
  • wybór dostawcy mediów
  • podpisanie umowy na wywóz śmieci
  • zwoływanie zebrań wspólnoty mieszkaniowej

Dla wspólnoty mieszkaniowej powierzenie komuś zarządzania nieruchomością to bardzo wygodna opcja. Przede wszystkim nie muszą oni myśleć o utrzymaniu budynku w czystości i radzeniu sobie z awariami. Oczywiście zarządca pobiera wynagrodzenie za swoje usługi.

Jak wybrać dobrego zarządcę nieruchomości i na co zwrócić uwagę?

Wybór zarządcy nieruchomości to kwestia indywidualna mieszkańców, jednak dobrze jest postawić na osobę, która posiada licencję. Warto sprawdzić od ilu lat dany zarządca ją ma i jakie jest jego doświadczenie na rynku nieruchomości. Ważne jest także to, aby zarządca oferował szeroki zakres usług. I nie chodzi tu tylko o administrowanie obiektem, ale także o zlecanie prac konserwatorskich i dbanie o zieleń w pobliżu budynku.

Zarządzanie nieruchomościami to ważna sprawa, dlatego dobrze jest sprawdzić dla jakich obiektów miała okazję już pracować firma zarządzająca. Warto, aby posiadała ona własną ekipę specjalistów, dzięki czemu nie będzie konieczności poszukiwania wykonawców.

Dobry zarządca to taki, który reprezentuje wspólnotę mieszkańców przed urzędami, ale także doradza im w podejmowaniu uchwał i łagodzi ewentualne konflikty między lokatorami.

Sprawdź nas : https://altiplano.pl/

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie