Choroby Zdrowie

Jak szybko pozbyć się kaca i wrócić do formy?

Objawy upojenia alkoholowego ustępują w różnym tempie. Jego metabolizm uwarunkowany jest wieloma czynnikami, m.in. ilością spożytej substancji, stanem zdrowia osoby pijącej czy treścią żołądka i jelit. Często niektóre apteczne specyfiki i domowe sposoby przyspieszają proces odtrucia i łagodzą kaca.

Jak i dlaczego powstaje kac?

Kac to powszechne określenie na złe zdrowie psychofizyczne, występujące na kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości etanolu znajdującego się w napojach alkoholowych, który odpowiada za tzw. stan upojenia alkoholowego. W następstwie zjawiska pojawia się szereg różnorodnych dolegliwości, w których grupie najczęściej obserwuje się ból głowy, uczucie pragnienia, światłowstręt i nadwrażliwość na hałas, nudności, osłabienie, brak łaknienia, dreszcze, rozdrażnienie czy problemy z koncentracją. Często pojawia się także wstręt do picia, a nawet wąchania alkoholu. Przyczyny kaca nie są jednoznacznie określone. Syndrom dnia poprzedniego uwarunkowany jest nakładającymi się na siebie reakcjami biochemicznymi, zachodzącymi w organizmie na skutek spożycia alkoholu etylowego, takimi jak hipoglikemia, odwodnienie, niedobór glutaminy i witaminy B12 oraz zatrucie aldehydem octowym. Alkohol krąży po ustroju tak długo, aż w całości nie zostanie wydalony z organizmu, choć jego absorpcja rozpoczyna się już w jamie ustnej, a właściwy metabolizm i najbardziej intensywny proces rozkładu zachodzi w wątrobie za sprawą enzymów rozkładających alkohol na inne, mniej toksyczne związki. Tempo przetwarzania spożytego alkoholu warunkowane jest przez wiele czynników, m.in. jakość treści żołądkowej i prędkość jej przesuwania się w przewodzie pokarmowym, ilość alkoholu, predyspozycje genetyczne czy ogólny stan zdrowia osoby pijącej. Aby całkowicie pozbyć się alkoholu z organizmu, objawów upojenia i wrócić do formy, nierzadko kilka godzin snu i szklanka wody z rana nie wystarczają. Zwykle niezbędne okazują się różnorodne apteczne wyroby medyczne, uzupełniające utracone substancje odżywcze na skutek reakcji chemicznych, sprowokowanych przez etanol, a także wspomagające funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Farmaceutyki, takie jak proponuje sklep MedMe, zawierają różnorodne wyciągi roślinne, związki organiczne oraz inne niezbędne do przywrócenia równowagi elektrolitowej organizmu mikroelementy. Suplementacja takimi produktami pomaga w orzeźwieniu ciała i umysłu. Sprzyja odzyskaniu witalności, koncentracji i innych zaburzonych zdolności intelektualnych, emocjonalnych i fizjologicznych. Dostępne są także specyfiki ograniczające przenikanie alkoholu do krwi, które zażywa się przed spożywaniem etanolu lub w jego trakcie.

Domowe sposoby na kaca

Metabolizm powoduje przede wszystkim odwodnienie oraz utratę witamin i minerałów. Dlatego podczas kaca należy dostarczyć organizmowi dużą ilość płynów w postaci wody i różnorodnych soków. Jednym ze sprawdzonych sposobów na pozbycie się syndromu dnia poprzedniego są m.in. szklanka soku pomidorowego, porcja herbaty z cytryną i miodem, sok z kiszonej kapusty, kwas buraczany, gotowane, świeże szparagi. Pomocny w ustępowaniu objawów jest również prysznic z gorącą i zimną wodą na przemian.

Similar Posts