Pozostałe

Mycie i impregnacja kostki brukowej – co warto wiedzieć?

Kostka brukowa jest tym elementem posesji, który bardzo szybko się brudzi. To po niej przejeżdżają samochody, a bywa, że i wyleje się olej z garażu. Jak wyczyścić i zaimpregnować kostkę brukową? Jeśli nie wiesz, czytaj uważnie.

Jak przygotować kostkę brukową do czyszczenia?

Kostka brukowa ułożona jest często w różne wzory, spotkać można także mozaikę. Jej nawierzchnia może przetrwać lata, ozdabiając podjazdy i podwórka. Wygląda profesjonalnie tylko pod warunkiem, że jest czysta i zadbana. Systematyczne mycie bruku to klucz do pięknego obejścia domu.

Zanim zabierzesz się do czyszczenia, najpierw musisz wytruć chwasty trawy, które porastają szczeliny pomiędzy kostkami. Jest to zabieg konieczny, aby rośliny nie odrastały. Kolejnym etapem jest usuwanie mchu porastającego kostki. Ten rodzaj pracy można zaliczyć do brudnych, zwłaszcza jeśli nie odświeżałeś kostki przez wiele lat. Czyszczenie polega głównie na ręcznym wyrywaniu niechcianych traw. Czasem konieczne jest użycie środków biobójczych, w wielu przypadkach sprawdzają się też domowe metody takie jak użycie octu.

Czyszczenie kostki brukowej impregnowanej i bez impregnatu

Sposób czyszczenia kostki brukowej zależy od rodzaju plam, jak i od rodzaju zabezpieczenia samej nawierzchni. Zazwyczaj producenci oferują bruk, który jest impregnowany. Jeśli jednak zdecydowałeś się na kostkę, która nie posiada impregnacji, musisz wiedzieć jak ją czyścić i zaimpregnować. I tak na przykład do mycia kostki brukowej impregnowanej wystarczy sama woda. Można do niej dodać delikatny detergent, chociaż lepiej byłoby użyć środka biodegradowalnego. Przyda się także  szorstka szczotka. Czasem zabrudzenia mają już swoje lata i trudno je usunąć. Wtedy z pomocą przyjdzie metoda ciśnieniowego czyszczenia kostki brukowej. Stosując ją, używa się najczęściej myjek talerzowych, pistoletów lub szorowarek.

Zupełnie inaczej usuwa się zabrudzenia z kostki brukowej nieimpregnowanej. Nie ma na niej warstwy ochronnej, więc wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia łatwiej w nią wnikają i ingerują w jej strukturę. Środek czyszczący musi działać głęboko, nie uszkadzając nawierzchni. Jeśli umyjesz kostkę brukową detergentem, nie będzie miała połysku charakterystycznego dla impregnatu.

Jak wyczyścić kostkę brukową z oleju i tłuszczu?

Plamy z oleju są wyjątkowo uporczywe. Trudno je czymkolwiek usunąć, ale jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie to wiesz. Bardzo często kostką brukową wyłożony jest podjazd domu. Stąd już tylko krok do tego, aby wylał się olej z silnika czy inny tłuszcz. Wnika on w nawierzchnię, a jeśli nie zostanie w porę usunięty, stworzą się trwałe zacieki. Do ich usunięcia przyda się ciepły strumień wody i odtłuszczający detergent. Po przemyciu nim powierzchni warto go zostawić na kilka godzin, po to, aby wytrawił plamy.

Jak najlepiej zaimpregnować kostkę brukową?

Popularny sposób impregnacji kostki brukowej to tak zwana „mokra kostka”. Na czym polega ta metoda? Efekt mokrej kostki brukowej osiągniesz, używając specjalnego impregnatu. Zawiera on cząsteczki pogłębiające kolor bruku.

Impregnat nałożysz za pomocą wałka lub pistoletu malarskiego. Na kostkę brukową, której świetność już minęła, połóż jego grubszą warstwę. W ten sposób nie tylko nadasz nawierzchni ładny wygląd, ale zabezpieczysz ją przed mrozem i blaknięciem koloru. Impregnacja typu „mokra kostka” sprawia, że zabrudzenia nie wnikają w strukturę powierzchni, a jeśli jakieś się pojawią, usuwa je sam deszcz.

Pamiętaj, aby przed czyszczenie dokładnie odchwaścić miejsca pomiędzy kostką brukową. Użyj preparatu biobójczego lub skorzystaj z domowych sposobów na chwasty. Mycie kostki brukowej niezaimpregnowanej wymaga większego nakładu pracy i silniejszych detergentów. Po wyczyszczeniu bruku najlepiej go zaimpregnować. Świetnie sprawdzi się metoda „mokra kostka”.

Sprawdź naszą stronę http://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-kostki-brukowej.html

Elevatio.pl

ul. Chrobrego 38/102

Katowice 40-881
Telefon: +48 796 258 999
Email: biuro@elevatio.pl
NIP: 634-250-59-47

Similar Posts