Pozostałe

Dowiedz się, dlaczego nawilżanie powietrza jest tak ważne dla Twojego zdrowia

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia ma odpowiednie nawilżenie powietrza. Pora roku nie ma tu zbyt wielkiego znaczenia, z problemem suchego powietrza borykamy się zarówno latem, jak i zimą. A tymczasem może być ono przyczyną wielu problemów zdrowotnych, także tych bardzo poważnych. Dlatego warto zadbać o to, by domowe powietrze miało optymalny poziom wilgotności.

Jakie znaczenie ma wilgotność powietrza dla naszego zdrowia?

Na początku trzeba powiedzieć, że prawidłowa wartość nawilżenia powietrza w domu oscyluje w granicach 40 – 60%. Tymczasem zimą w wielu domach wartość ta spada nawet do krytycznych 10%! Konsekwencją tego mogą być poważne dolegliwości. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy powietrze w domu staje się suche, wysycha śluzówka nosa. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że to właśnie na niej znajdują się mikroskopijne rzęski, które mają za zadanie wyłapywać zanieczyszczenia, drobnoustroje, kurze i pleśnie. Kiedy śluzówka wysycha, rzęski przestają spełniać swoją funkcję, a to oznacza, że wszystkie te niechciane składniki przedostają się wprost do organizmu. Wystarczy dodać, że w suchym powietrzu o wiele więcej kurzu krąży w powietrzu, co może być ogromnym problemem dla alergików – nasilają się kaszel, katar i duszności. Suche powietrze w domu skutkuje także problemami ze snem, z koncentracją, pogorszeniem się kondycji skóry i włosów. Wilgotność powietrza nie bez znaczenia pozostaje także dla roślin i zwierząt domowych. 

Jak sobie poradzić z problemem suchego powietrza?

Jest kilka sposobów na to, by wilgotność powietrza w domu znacznie się poprawiła. Niektóre gatunki roślin domowych mają wpływ na ilość wilgoci w powietrzu. Suszenie mokrego prania wewnątrz pomieszczeń lub rozwieszanie wilgotnych ręczników na grzejnikach to także jakiś patent. Żaden jednak nie jest tak skuteczny, jak nawilżacz powietrza Xiaomi

Dlaczego warto zainwestować w nawilżacz powietrza?

Choćby dlatego, że żaden z domowych sposobów na nawilżenie powietrza nawet nie zbliży się do skuteczności, jaką gwarantuje wysokiej jakości urządzenie, takie jak nawilżacz powietrza Xiaomi. 

Przy zakupie nawilżacza trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Przede wszystkim – wielkość powierzchni, na jakiej ma działać. Im jest ona większa, tym lepszej klasy urządzenie może okazać się potrzebne. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli w mieszkaniu nie ma otwartej przestrzeni, to każde osobne pomieszczenie potrzebuje własnego nawilżacza. Z pewnością powinien się on znaleźć w sypialni, gdzie ma ogromne znaczenie dla jakości nocnego wypoczynku. 

Przy stosowaniu nawilżacza powietrza warto stosować się do kilku zasad, by jego działanie było skuteczniejsze. Po pierwsze, bardzo ważne jest zachowanie urządzenia w czystości. Częsta wymiana filtrów to podstawa. Po drugie, woda w nawilżaczu powinna być często wymieniana. Niedopuszczalne jest gromadzenie się w niej osadów i zabrudzeń. 

Podsumowując, ostatnimi czasy nawilżacze powietrza cieszą się bardzo dużą popularnością. Biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne, jakie wiążą się z ich zastosowaniem – nic w tym dziwnego.

Similar Posts