Zdrowie

Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży

Jednym z największych błędów jakie może zrobić kobieta w ciąży jest zaniechanie aktywności fizycznej. Owszem, wiadoma kwestia że nadmierne forsowanie organizmu jest niezdrowe dla przyszłej mamy i dziecka, ale nie popadajmy w przesadę. Leżenie również nie wpływa dobrze – szczególnie na psychikę. Czyli jeżeli ciężarna kobieta czuje się na siłach, jak najbardziej powinna trochę się poruszać. Bardziej zapobiegliwym paniom można zalecić wizytę u ginekologa, który odpowie na wszelkie pytania związane z ćwiczeniami w trakcie ciąży.

Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciążyPo co warto ćwiczyć w trakcie ciąży? Dla utrzymania formy, lepszego znoszenia obciążenia, ale przede wszystkim dla poprawy nastroju. Chyba nie trzeba wspominać o wydzielających się w trakcie ćwiczeń endorfinach, które bardzo korzystnie wpływają na psychikę? Dziecko zapewne będzie lepiej się rozwijało w brzuchu, a i partner będzie bardziej zadowolony, ponieważ na pewno będzie potrafił docenić radość swojej kobiety. Nie mówiąc już o tym, że aktywność fizyczna minimalizuje ryzyko zatrucia ciążowego, pojawienia się cukrzycy bądź nadwagi. W wielu przypadkach kobiety w trakcie ciąży mocno tyją, a później mają wielki problem z tym, aby zrzucić niepotrzebne kilogramy. Poród także będzie zapewne łatwiejszy jeżeli rodzić będzie kobieta, która ostatnie 9 miesięcy nie przeleżała głównie w wygodnym łóżku. Aktywność w trakcie ciąży zmniejsza znacząco szanse na pojawienie się rozstępów i zwisającej skóry. Ruch poprawia ukrwienie, płód jest lepiej odżywiony i dotleniony. To wszystko jednoznacznie pokazuje, że ciąża nie powinna być wymówką dla kobiet, które z jakichś powodów nie chcą ćwiczyć. Oczywiście jeżeli ciężarna kiepsko się czuje, ma gorszy dzień, nie musi ćwiczyć. Jednakże byłoby super, gdyby każda ciężarna Polka ćwiczyła przynajmniej dziesięć minut dziennie, niech to będzie lekka gimnastyka, dobre i to. Bardzo wskazane są również ćwiczenia w basenie bądź noga. Woda działa bardzo kojąco na organizm, czujemy się w niej lekko, do tego odciążamy kręgosłup, stawy, zmniejszamy ich bolesność. Fantastyczna jest joga, coraz popularniejsza wśród Polek. Można się dzięki niej zrelaksować, wyciszyć, zapomnieć o niepewności o ciąże: a wiadomo, że instynkt macierzyński powoduje, iż przyszłe mamy bardzo martwią się o swoje jeszcze nienarodzone dziecko. To oczywiście takie uczucie, z którym nie można wygrać, i nie należy nawet walczyć, ale warto czasami skupić się na sobie. Inna kwestia, że przecież zdrowa, radosna mama, to także lepsza ciąża, a więc dziecku także będzie lepiej. Joga jest o tyle świetna, że jeżeli zdołamy opanować ją w odpowiedni sposób, zapewne będzie nam o wiele łatwiej w trakcie porodu. Chociażby z takiej przyczyny, iż joga uczy tego jak oddychać.

Miejmy nadzieję, że te porady zostaną dobrze zrozumiane przez każdą kobietę, która jest w ciąży bądź robi wszystko co w jej mocy, aby zajść nareszcie w ciążę. Przyjęło się myśleć, iż leżenie w łóżku to najlepsze co można zrobić dla siebie i dziecka. Nic bardziej mylnego, trzymajmy się tego.

Similar Posts