Pozostałe

Zalety bankowości elektronicznej

Chociaż pierwsze konta internetowe były dostępne dla klientów indywidualnych od 1998 roku, to popularność bankowości elektronicznej wzrosła dopiero kilka lat później. Wszystko dlatego, że instytucje bankowe wprowadziły szereg nowych możliwości, a ich klienci wreszcie zaczęli dostrzegać wygodę korzystania z tego rodzaju rachunków.

Jak było na początku?

Pierwsze konta internetowe były oferowane tylko klientom indywidualnym, firmy nie mogły z takich rachunków korzystać. Klienci, którzy zdecydowali się otworzyć takie konto indywidualne, mieli jednak ograniczone możliwości.

Dostępne były opcje sprawdzenia salda rachunku bankowego. Klient mógł również poprzez internetową platformę skontaktować się z konsultantami banku. Przyznacie, że to niewiele korzyści. Co więcej, za takie opcje trzeba było sporo płacić. Na utrzymanie kont online stać było tylko najbardziej zamożnych klientów.

Rozwój bankowości elektronicznej

Dzisiaj banki oferują dużo więcej. Podczas gdy w pierwszych trzech latach na internetowe konto indywidualne zdecydowało się jedynie 50 tysięcy Polaków, to dzisiaj takich rachunków otwartych jest ponad 13 milionów.

Wszystko dlatego, że konta online pozwalają w pełni zarządzać swoimi finansami. Można śmiało powiedzieć, że zastępują wizytę w placówce banku. Konto internetowe umożliwia realizację przelewów krajowych oraz międzynarodowych. Co więcej, właściciele takich rachunków mogą korzystać z zakupów w sklepach internetowych. Konta służą dziś do kontaktu z bankiem oraz nabywaniem innych produktów tej instytucji, w tym lokat czy kredytów.

Dlaczego wybieramy konta internetowe?

Dostęp do kont internetowych gwarantuje klientom szereg korzyści. Niewątpliwą jest oszczędność czasu. Nie trzeba już stać w długim kolejkach w banku, by wykonać przelew czy nabyć inny produkt tej instytucji. Do tego możemy zarządzać ulokowanymi na rachunku środkami o dowolnej porze, w dowolnym miejscu na całym świecie. Wszędzie tam, gdzie jest internet.

Konta internetowe to nowy standard bankowości. Klient zyskuje dużą wygodę i komfort w planowaniu swoich wydatków. Właściciel takiego rachunku może ustanawiać stałe polecenia zapłaty czy też sprawdzać historię zrealizowanych już transakcji.

Zyski dla obu stron

Okazuje się, że korzyści z bankowości elektronicznej mogą czerpać nie tylko klienci, ale również sam bank, który taką usługę oferuje. Innowacyjne technologie pozwalają na minimalizację kosztów. Odkąd konta online stały się już standardem, każdego roku odnotowuje się na przykład coraz mniejszą liczbę placówek stacjonarnych. Wymierne korzyści wyliczyć można również w zakresie mniejszej liczby drukowanych dokumentów.

Klienci mogą cieszyć się dzisiaj kontami internetowymi, które są zupełnie darmowe. To również ogromny atut tego rodzaju produktu. Banki oferują zakładanie i prowadzenie takich rachunków zupełnie za darmo. Bezpłatne są także przelewy internetowe oraz wypłaty gotówki w wybranych bankomatach.

Ostrzeżenie

Konta internetowe to dzisiaj jedne z lepszych produktów banków, które zresztą cieszą się ogromną popularnością. Można je wybierać, patrząc na indywidualne preferencje i potrzeby. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, by strzec hasła, które jest niezbędne do logowania na internetowej platformie. Nie powinno się go nikomu zdradzać.

Z kont online powinniśmy korzystać tylko na komputerach, które chronione są aktualnym programem antywirusowym. Co ważne, żaden bank nigdy nie poprosi nas w wiadomości mailowej o podanie kodów dostępów, loginy ani haseł. Musimy mieć to na uwadze, by nie paść ofiarą oszustów.

Similar Posts