Pozostałe

Regeneracja zamiast zakupu skrzyni biegów – to się opłaca!

Problemy ze skrzynią biegów w postaci dużych luzów czy jej ciężka praca mogą zakończyć się koniecznością wymiany przekładni. Koszty wymiany skrzyni biegów sięgają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Alternatywą dla kosztownej wymiany jest regeneracja skrzyni biegów.

Skrzynia biegów zazwyczaj nie ulega awarii na środku drogi bez wyraźnych sygnałów o ewentualnym uszkodzeniu jej elementów. Problemy z przekładnią można zdiagnozować znacznie wcześniej. Jednym z objawów uszkodzenia przekładni jest charakterystyczne buczenie przy zmianie biegów. Oznacza to zużycie się łożyska (łożysk) lub kół zębatych. Występują również problemy z włożeniem konkretnych biegów ze względu na uszkodzone synchronizatory lub luzy wywołane zużytymi łożyskami. Problem może dotyczyć również samego sprzęgła, jednak częściej sygnalizuje uszkodzenie przekładni. Kolejnym objawem uszkodzonej skrzyni biegów jest wypadanie przekładni z biegu, co spowodowane jest wytarciem się kół zębatych przez złe smarowanie. Gdy skrzynia ulegnie awarii, to można ją wymienić na nową albo udać się to specjalistycznego zakładu mechanicznego, gdzie nastąpi regeneracja skrzyni biegów.

Zakup czy regeneracja?

Zakup nowej skrzyni biegów to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt zależny jest od rodzaju pojazdu oraz prestiżu marki. Niestety, ale wymiana poszczególnych elementów jest również kłopotliwa, ponieważ producenci samochodów nie produkują zazwyczaj zamienników i oferują wyłącznie oryginalne części za pośrednictwem autoryzowanych serwisów. Wymiana skrzyni biegów czasem nie jest efektywna, ponieważ jej awaryjność może być zależna od wady produkcyjnej lub konstrukcyjnej. Zastosowanie nowej przekładni nie wyeliminuje problemu, a odroczy go w czasie. Problem powróci, a koszty wymiany przekładni co kilka lat mogą stanowić znaczny procent wartości całego pojazdu.

Alternatywną dla zakupu całkowicie nowej przekładni jest regeneracja skrzyni biegów. W pierwszej kolejności profesjonalny zakład mechaniczny rozbiera skrzynię biegów i dokonuje diagnozy. Koszty samej diagnozy wahają się ok. 100 zł. Po dokonaniu oględzin sporządzony zostaje kosztorys naprawy. Sama regeneracja skrzyni biegów kosztuje od 500 do 700 zł i trwa kilka dni. Niektóre warsztaty samochodowe mogą wykonać usługę nawet w 48 godzin. Kolejną zaletą korzystania z zakładów mechanicznych jest ich dostęp do oryginalnych części samochodowych. Sama naprawa polega na wyeliminowaniu luzów oraz wymianie elementów zużytych, takich jak koła zębate. Po całym procesie nie trzeba odbierać skrzyni biegów osobiście, ponieważ większość zakładów mechanicznych oferuje jej wysyłkę kurierem.

Jak zadbać o skrzynie biegów?

Regeneracja skrzyni biegów jest konieczna wtedy, gdy źle się z nią obchodzimy. Oszczędzanie paliwa i jazda na niskich obrotach powoduje, że niszczymy łożyska i koła zębate w skrzyni biegów. Niski poziom oleju i niedbałość o jego stan również powodują wycieranie się kół zębatych. Poza tym nie należy zmieniać biegów bez wciśniętego sprzęgła, najlepiej wciskać je do końca, a biegów nie należy zmieniać zbyt szybko na wolnych obrotach – takie zachowania niszczą synchronizatory.

Skrzynie.eu Sp. z o.o.

info@skrzynie.eu

+48 603 804 312

ul. Henryka Wieniawskiego 18

41-506, Chorzów,

NIP: 627-273-66-46

Warsztat:
Pon – pt: 9:00 – 16:00

Sobota: 9:00 – 13:00

Similar Posts