Wakeboard dla początkujących

Artykul dodany: Lipiec 27, 2017

Jak zachować się na desce aby ułatwić sobie start? Czyli co najpierw przed wypłynięciem na szerokie wody wakeparku.

Jak stanąć na desce?

Musimy wybrać, którą nogę ustawimy z przodu, którą z tyłu. Zasada jest taka, że tą dominującą stawiamy na przodzie deski, aby łatwiej wykonywać manewry. Jeśli nie wiemy, która z nóg jest dominującą to wystarczy kilka prostych sposobów aby to sprawdzić. Metoda na ślizgawkę oraz na popchanie. Jeśli ślizgasz się i  prawa noga jest z przodu to jesteś goofy i tak powinny być ustawione nogi na desce. Jeśli pewniej się czujesz z lewą nogą z przodu to jesteś regular. Metoda na popchnięcie czy inaczej na próbę odzyskania równowagi polega na tym, że chcąc odzyskać równowagę asekurujesz się jedną z nóg i ona powinna być z przodu.

Ćwiczenia markujące

Warto poświęcić im chwilę. Nauczy to nasze ciało zachowania stabilności. Później jak dojdzie do tego prędkość będzie nam o wiele łatwiej. Wystarczy na sucho np. na trawie usiąść z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłożu. Następnie wyciągamy ręce przed siebie i druga osoba zaczyna nas podciągać do pozycji stojącej. Gdy kolana mamy już pod łokciami pozwalamy sile ciągnięcia unieść nas powoli do góry. Ręce jak uzyskamy postawę pionową mają być na wysokości pasa w linii pionowej nad butami. Natomiast tułów wyprostowany (ale nie usztywniony). Natomiast biodra wypchnięte do przodu. Nie próbujmy przeciwstawiać się sile liny ani aktywnie podnosić się samemu. Siła z jaką ciągnie nas lina pozwala nam na powolne uzyskanie postawy pionowej. Zbyt szybkie wstanie spowoduje jeszcze szybszy upadek do wody. Wrzućmy na luz i zrelaksujmy się przy tym ćwiczeniu bo o to najbardziej w nim chodzi. Uzyskamy dzięki temu większą swobodę i pewność siebie podczas jazdy na wakepark na wyciągu czy za łodzią.

Wejście do wody

Mamy deskę na nogach i co dalej?
Teraz z ćwiczeniami można przejść do wody. Siadamy na platformie łodzi czy pomostu pod wyciągiem i wkładamy deskę do wody. Powoli odsuwamy się od krawędzi aż znajdziemy się całkowicie we wodzie. Deska powinna stać we wodzie boczną krawędzią do góry. Kolana powinny być zgięte i przyciągnięte do klatki piersiowej, a ramiona trzymające linę wyciągnięte do przodu.

Pierwsze próby ślizgania się na desce można wykonać przy udziale osoby asekurującej. Polega to na tym, że my trzymamy koniec liny z drążkiem, a druga osoba odpycha nas na wodzie i następnie przyciąga. W ten sposób poznamy na spokojnie podstawowe zasady pływania na wakeboard. To nam pozwoli czuć się pewniej podczas pływania.

5.00 avg. rating (97% score) - 3 votes

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie