Siłownia Sport

Odżywki kulturystyczne: tak czy nie?

Ranking odżywek na masę

Czy można zbudowac masę mięśniową bez wspomagania się odżywkami? Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią bardzo często zadają sobie takie właśnie pytania. Naturalnie, jeśli przejrzeć chociażby fora internetowe, to znajdziemy tam zarówno wielu zwolenników stosowania suplementów diety, jak i osoby, które są zdania, że najlepiej jest ćwiczyć „na sucho”. Jesli jednak przyjrzyjmy się nieco bliżej drugiemu z wymienionych tutaj stanowisk, szybko zauważymy, że jest ono wewnętrznie sprzeczne.

Odżywki i trening „na sucho”

Co dokładnie oznacza ćwiczyć „na sucho”? Osoby, które rekomendują ten sposób budowy masy mięśniowej uważają, że odpowiednia dieta oraz, ewentualnie, odżywki białkowe w zupełności wystarczą, aby móc wyrobić masę mięśniową. Problem jednak w tym, że trening „na sucho” niemal zawsze przewiduje nie tylko bardzo obciążająco dietę, ale także codzienne faszerowanie organizmu ogromnymi ilościami białka. Czy w ten sposób uda się zbudować mięśnie? Być może. Jednak bardzo prawdopodobne jest to, że przy okazji nabawimy się problemów z układem odpornościowym a nawet bardziej poważnych schorzeń, spowodowanych nadmierną ilością białka w diecie, jak na przykład zbiałczenie wątroby. Naturalnie, mięśnie wyrobie przy pomocy takich środków wspomagających nie będa wyglądały tak, jak sobie to zaplanowaliśmy: u trenujących, którzy faszerują swój organizm białkiem powszechnie występuje tzw. budowa utuczonego kapłona. Mówiąc bardziej elegancko, przyrost masy mięśniowej jest widoczny, ale jest to właśnie tyllko „masa”, a nie mocna, węźlasta muskulatura. W kontekście tych faktów, wydaje się jasne, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest trening przy użyciu sprawdzonych suplementów diety, takich jak na przykład kreatyna lub L-glutamina.

 

Wbrew dość powszechnemu nie są to substancje sytentyczne, tylko składniki odżywcze naturalnie występujące w pożywieniu. Biorąc suplementy diety dostarczamy ich jednak organizmowi w odpowiedniej ilości(o co byłoby trudno bez pomocy odżywek, chyba że jesteśmy w stanie codziennie zjadać 2 kilogramy wołowiny na śniadanie) oraz bez dodatku tłuszczów, kalorii i wielu innych składników, które są całkowicie zbyteczne z punktu widzenia budowania masy mięśniowej. Oczywiście, oprócz typowych odżywek kulturystycznych, należy również zażywać odżywki regenerujące(na przykład coraz bardziej popularne kwasy bcaa) a także dobrej jakości preparaty i witaminy dla sportowców. Warto bowiem pamiętać o  fundamentalnym fakcie, że nasz organizm stanowi coś w rodzaju systemu, w którym wszystkie funkcje są ze sobą jakoś powiązane. Przyrost masy mięśniowej jest silnie uwarunkowany ogólną kondycją organizmu, a więc odpowiednio zróżnicowaną dietą, wystarczającymi ilościami witamin a także dużą ilością snu. Bez uwzględnienia tych czynnników, nasz trening po prostu nie może być w pełni efektywny. Wiedzą doskonale o tym zarówno wyczonowi sportowcy, jak i na przykład kulturyści.

Similar Posts