Zdrowie

Masło czy margaryna co jest zdrowsze

Masło czy margaryna co jest zdrowsze

Większość osób zapewne nie może sobie wyobrazić śniadania czy kolacji bez masła / margaryny, czasami jednego i drugiego. Wiadoma kwestia, kanapka z masłem, niby nic nadzwyczajnego, ale jest całkiem smaczna. Jeżeli dodamy do tego pomidor czy szynkę, możemy zapewnić sobie smakowity posiłek. Szybko, tanio, prosto, ale pytanie – czy zdrowo? Kolejne pytanie: co jest bardziej wskazane dla naszego zdrowia, masło czy margaryna? Jest wielu zwolenników masła, ale również wielu smakoszy wychodzi z takiego założenia, że to właśnie margaryna jest lepsza. Na pewno w dzisiejszych czasach coraz trudniej kupić porządne masło / margarynę, zapewne niektórzy pamiętają jeszcze smak PRL-owskich przysmaków. Niby nikt normalny nie powinien tęsknić za poprzednim ustrojem, ale ciężko nie dostrzec, iż akurat produkty maślane były kiedyś o wiele smaczniejsze. Masło i margaryna mają swoje zalety, mają również trochę wad. Postarajmy się wymienić w takim razie najpierw plusy i minusy masła, a potem to samo zrobimy z margaryną.

Masło czy margaryna – co jest zdrowsze

Atuty i wady masła

+ masło to tłuszcz o wiele prościej przyswajany od margaryny.
+ proces produkcji masła, czyli zmaślanie, jest bardzo zdrowy. Odbywa się on bez dodawania żadnych utrwalaczy i utwardzaczy.
+ masło ma w sobie dużo witamin: A, D i E, ale także wielce istotne dla organizmu karotenoidy.
+ tzw. proces jełczenia można bardzo łatwo rozpoznać, i z tego powodu nie może być pomylony z niczym innym.
– minusem masła jest wysoka zawartość cholesterolu.
– masło jest dosyć trudne do smarowania, trochę niepraktyczne.
– przewaga nasyconych kwasów tłuszczonych nad nienasyconymi.

Atuty i wady margaryny

+ jest wytwarzana tylko ze zdrowych tłuszczów roślinnych.
+ zawiera w sobie niewielką ilość kwasów nasyconych.
+ bogata w kwasy omega-3, omega-6 i witaminę E.
+ można ją rozsmarować bezproblemowo w każdej temperaturze.
+ nie zawiera szkodliwego cholesterolu
– zawartość izomerów trans, które powstają w procesie utwardzania.
– duża ilość substancji zapachowych i smakowych, a więc margaryna nie jest do końca naturalna.

Masło czy margaryna co jest zdrowszeJak więc widać, ciężko w sposób jednoznaczny powiedzieć co jest zdrowsze: masło czy margaryna, chociaż jednak mimo wszystko jeżeli już mamy wybierać, postawmy na margarynę. Jednakże gdybyśmy mieli dostęp do naturalnego masła, nie powinniśmy uważać, że jest niepożądane w naszej kuchni. Pod pewnymi względami szkoda, iż nie ma już PRL-u, kiedyś mimo wszystko masło było o wiele lepszej jakości. Mimo wszystko zapewne nikt nie chciałby powrotu tamtego okresu, więc nie narzekajmy zbytnio na dzisiejsze margaryny i masła.

Similar Posts