Sport Zdrowie

Czy są sposoby na długowieczność?

Oczywiście recept znajdziemy wiele, choć nie zawsze to się z receptami wiąże. Bywa że wyłącznie z genami albo po prostu z miejscem zamieszkania. Mimo to nie zaszkodzi jeśli zdecydujemy się na odpowiedni tryb życia, rezygnując na przykład z nadmiaru alkoholu, papierosów lub innych używek. Sprzyjają przedłużeniu życia – zdrowa dieta oraz sport. Jednak w tym drugim wypadku warto jest zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Sport i… Sport

Kiedy prześledzimy informacje medialne z ostatnich lat to bez trudu dostrzeżemy, że wśród osób, które przedwcześnie odeszły jest spora grupa znanych portowców. Są wśród nich bokserzy, piłkarze, nawet lekkoatleci. Wyczynowe, wyczerpujące, uprawianie sportu nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza jeśli idzie o sporty walki.

Podobnie jest ze sportami siłowymi i zawodnikami uczestniczącymi w zawodach strongmanów. Ich sposób dochodzenia do sukcesu nie zawsze zapewni im zdrowie do końca życia, choćby dlatego, że ta dyscyplina nierzadko się wiąże ze sztucznym kształtowaniem mięśni, z nadmiarem wszelkich używek. Warto decydując się na taką dyscyplinę zadać sobie pytanie – czy przepadkiem nie idzie nam o chwilowy sukces za cenę niedomagań zdrowotnych na starość.

Mimo to sport dla zdrowia jest niezwykle ważny i bywa jednym z najważniejszych czynników, jeśli idzie o przedłużenie sobie życia. Wystarczy, że będzie systematyczny i niezbyt wyczerpujący. Doskonale w tym aspekcie sprawdza się regularna gimnastyka, jazda rowerem, bieganie lub marszobieg. Świetne efekty daje na ogół uprawianie jogi.

Jednak ruch to nie wszystko

Odpowiednia dieta jest nie mniej ważna od sportu. Nie dajmy się przede wszystkim oszukiwać etykietom, przede wszystkim na pieczywie i przetworach. Pierwszy krok, to składniki pożywienia z naturalnego źródła. Nasz organizm nie potrzebuje aż tak wielkiej ilości węglowodanów, jakie nam daje codzienne spożywanie pieczywa, zwłaszcza białego.

Na dobrą sprawę z wszelkiego pieczywa możemy śmiało zrezygnować, bowiem potrzebne dla organizmu węglowodany możemy znaleźć w innych produktach, choćby w kaszach. Również zdecydowanie warto jest odrzucić tłuszcze zwierzęce, na rzecz rybnych lub (niektórych) roślinnych. Codzienne spożywanie warzyw i owoców również daje świetne efekty, również w formie ekstraktów w kapsułkach dostępnych w sklepach takich jak np. okplanet.pl.

Doceńmy zioła i przyprawy

Stosując niektóre przyprawy nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie pozytywne mogą mieć one właściwości, na przykład kurkuma – oczyszcza świetnie organizm z toksyn i działa antyrakowo. Mniszek lekarski ma również swoje niepowtarzalne właściwości. Takich przykładów jest wiele. Przyprawami najlepiej jest zastąpić sól. Natomiast niektóre zioła mogą być stosowane zewnętrznie, jako okłady. Bywają świetnym dodatkiem do sałatek.

I na koniec – myśląc o długowieczności nie zapominajmy o czystym powietrzu, uśmiechu i życzliwości.

Similar Posts