Pozostałe Zdrowie

Jakie leki można kupić w aptece internetowej?

Choć apteki internetowe stanowią obecnie zaledwie kilka procent wszystkich działających w naszym kraju aptek, to cieszą się coraz większym zaufaniem i popularnością. Dzięki nim w wygodny sposób zorientować się można, czy dany preparat jest dostępny, a także zamówić go i otrzymać bez wychodzenia z domu. Nie we wszystkie leki będziemy jednak w stanie tą drogą się zaopatrzyć.

Zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno prowadzić sprzedaży wysyłkowej leków wydawanych z przepisu lekarza. Jeśli trafimy na ofertę zakupu specyfiku dostępnego wyłącznie na receptę, który miałby nam zostać dostarczony za pośrednictwem kuriera lub poczty – do czynienia mamy z apteką nielegalną (nawet gdy poproszeni zostaniemy o przedłożenie recepty).

Ryzyko bez zabawy

Kupowanie jakichkolwiek preparatów z tego rodzaju źródeł jest ryzykowne z wielu powodów. Po pierwsze, nie wiadomo tak naprawdę, skąd pochodzą leki. Mogą zawierać zbyt małe lub zbyt duże dawki substancji aktywnych (albo nie zawierać ich wcale), a nawet jeśli sam specyfik jest „w porządku”, to raczej na pewno był transportowany i przechowywany w niewłaściwych warunkach. W najlepszym razie więc nam nie pomoże, w najgorszym za to poważnie zaszkodzi.

Jak sprawdzić, czy apteka działa legalnie

Legalność apteki warto zatem zweryfikować również wtedy, gdy chcemy zaopatrzyć się w niej w leki wydawane bez recepty (tzw. OTC), suplementy diety, wyroby medyczne czy dermokosmetyki. Na stronie internetowej apteki działającej zgodnie z prawem znajdziemy wprowadzone w całej Unii Europejskiej logo z białym krzyżykiem na tle czterech pasków: trzech zielonych (w różnych odcieniach) i jednego szarego. Po kliknięciu w nie powinniśmy zostać odesłani do wykazu Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i obecnych tam informacji o danej aptece.

Oferta aptek internetowych

Tak jest w przypadku chociażby apteki internetowej MIRO APTEKA, w której bezpiecznie nabędziemy specyfiki pozwalające m.in. uporać się z bólem gardła, mięśni i stawów, przeziębieniem czy grypą, zlikwidować problemy skórne, usprawnić pamięć i koncentrację lub pozbyć się zmęczenia. W ofercie znajdziemy też wydawane bez recepty leki na krążenie i serce, układ moczowy bądź pokarmowy.

Co jeszcze warto wiedzieć

Na koniec wróćmy jeszcze na moment do kwestii leków wydawanych z przepisu lekarza. Otóż w niektórych aptekach internetowych istnieje możliwość ich zamówienia – po odbiór trzeba jednak stawić się osobiście (oczywiście z receptą). Jest to jedyny sposób zaopatrzenia się w tego rodzaju preparaty niejako przez Internet. Niezależnie natomiast od tego, czy kupujemy lek na receptę, czy OTC lub suplement diety, to zgodnie z art. 96 ust. 5 ustawy Prawo farmaceutyczne ewentualnego zwrotu dokonać możemy jedynie wówczas, gdy nabyty specyfik obarczony jest wadą jakościową lub został niewłaściwie wydany.

Similar Posts