Uroda Zdrowie

Dlaczego warto korzystać z płynów do płukania jamy ustnej?

Wiele osób swoją codzienną higienę jamy ustnej ogranicza jedynie do mycia zębów rano i wieczorem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że szczotkowanie jest w stanie usunąć tylko niewielką część szkodliwych bakterii. Kompleksowa higiena jamy ustnej powinna obejmować więc także systematyczne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Dlaczego warto z nich korzystać?

Nie tylko szczotkowanie

Przeprowadzone badania udowodniły jednoznacznie, że szczotkowanie zębów usuwa tylko część bakterii, które są odpowiedzialne za osadzanie się płytki nazębnej, co prowadzić może do rozwinięcia się próchnicy i chorób dziąseł. Jama ustna ma bowiem dość specyficzną budowę i szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich jej zakamarków. Czystość tych miejsc zapewniają regularnie stosowane płyny do płukania jamy ustnej. Płyny te można stosować na kilka różnych sposobów. Płukanie ust przed ich szczotkowaniem nieco zmiękcza płytkę nazębną, sprawiając, że jej usunięcie jest łatwiejsze. Płukanka stosowana po myciu zębów chroni dodatkowo jamę ustną przed działaniem bakterii. Jednak płyny można stosować także między szczotkowaniem do odświeżenia oddechu.

Różne płyny na różne dolegliwości

W dobrych aptekach, takich jak np. uznana Apteka Mirowska, znaleźć można płyny do płukania jamy ustnej o zróżnicowanych właściwościach. Niektóre z nich wybielają zęby, a inne chronią przed parodontozą. Są także płyny dedykowane dla osób, które walczą z nieprzyjemnym zapachem z ust. Nie brak również produktów bardziej specjalistycznych, np. do przywracania prawidłowego pH jamy ustnej czy wspomagających implantację. Jednak w przypadku stosowania płynów do płukania jamy ustnej warto zachować pewien umiar. Większość z nich zawiera bowiem w swoim składzie fluor, który znajduje się także w paście do zębów, jedzeniu i wodzie. Nadmiar tego pierwiastka prowadzić może do pojawienia się na zębach plam i rozwinięcia się fluorozy.

Środki ostrożności

Nie należy ich stosować w nadmiarze również w pewnych określonych przypadkach: płyny z dodatkiem alkoholu nie są odpowiednie dla dzieci i kobiet w ciąży. Mogą one bowiem wysuszać błonę śluzową i zaburzać proces wydzielania śliny. Dla dzieci przeznaczone są specjalne płukanki, w których skład wchodzą substancje o łagodnym działaniu i owocowym smaku. Należy też pilnować, aby nie doszło do przypadkowego połknięcia produktu. Warto pamiętać również o tym, że pomocniczo do płukania jamy ustnej można stosować przygotowany samodzielnie w domu napar z rumianku czy szałwii.

Similar Posts