Owoce bergamoty – poznaj ich moc i zyskaj zdrowie!

Artykul dodany: 26 marca, 2020

Drzemie w nich między innymi witamina C. Owoce bergamoty to rodzaj pomarańczy, który zachwyca nie tylko aromatem, ale także działaniem prozdrowotnym. Jakie korzyści niesie? Zobacz!

Pomarańcza bergamotka została przywieziona przez Krzysztofa Kolumba z Wysp Kanaryjskich do Włoch i jest tam do dzisiaj uprawiana (głównie w regionie Kalabrii). Jej właściwości są cenione nie tylko ze względu na używane w produkcji perfum nuty owocowe. Owoc ten stanowi bowiem źródło zdrowia, a sproszkowany ekstrakt można spotkać nawet w specyfikach z apteki. Jego wpływ na organizm jest nie do przecenienia.

Czym jest bergamota?

Owoce bergamoty to skrzyżowanie pomarańczy i cytryny. Choć ta krzyżówka może wydawać się orzeźwiająca, tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze smacznym posiłkiem – jest jadalna, ale cechuje ją cierpko-gorzki smak. Ceniona jest ze względu na zawarte pod skórką olejki eteryczne – to tu kryje się bogactwo aromatu, który jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Ale walory ukryte tuż pod skórką to nie wszystko. Miąższ owocu bergamoty i wyciskany z niego sok oraz ekstrakt kryją w sobie moc witamin i minerałów, którym nie można odmówić korzystnego działania na nasze zdrowie.

Wpływ bergamoty na organizm

Sok otrzymywany z miąższu zawiera minerały takie jak: magnez, potas, cynk, fluor, fosfor, wapń i żelazo. Do witamin będących w jego składzie należą: witamina A, witaminy z grupy B, witamina E oraz witamina C. Owoce bergamoty działają więc jak zastrzyk składników odżywczych, korzystnie wpływających na ogólną kondycję organizmu.

Bergamota jest bogata w polifenole – owoc ten zawiera aż siedem różnych składników tego typu. Jak wpływają one na zdrowie człowieka? Zgodnie z oświadczeniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) polifenole mogą chronić cząsteczki LDL przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Takie działanie ma wpływ na zahamowanie procesu tworzenia się blaszek miażdżycowych w obrębie naczyń krwionośnych. Jeśli więc chcesz zadbać o swój układ krwionośny, zainteresuj się działaniem ekstraktu z bergamoty.

Artykuł partnera

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie