BCAA suplement niezbędny kulturystom

Artykul dodany: Kwiecień 19, 2017

Aminokwasy BCAA są ważnym suplementem każdego kulturysty. Wspomagają trening i sprawiają, że jego efekty są lepsze i lepiej widoczne. Czym jest BCAA i dlaczego jest niezbędny?

Suplementy są niezbędne

Obecnie słowo kulturystyka stało się bardzo szerokim pojęciem. Wiadomo, że nie jest ona dla każdego, bo po prostu nie każdy ma predyspozycje do tego, aby uprawiać tego typu sport. Jednak nie ma co ukrywać, że każdy ten kto decyduje się regularnie ćwiczyć na siłowni, aby robić to skutecznie musi najpierw wzbogacić się o odpowiednie informacje. Bez wątpienia stosowanie suplementów w kulturystyce jest niezbędne. Mają one wspomagać niektóre procesy w naszym organizmie lub uzupełniać dietę o odpowiednie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. Odżywek jest naprawdę bardzo dużo i czasami trudno jest zdecydować się na to, które z nich wybrać. Jednymi z nich są suplementy BCAA.

BCAA – z czego się składa?

Co to takiego? Są to tak naprawdę trzy odrębne aminokwasy: izoleucyna, walina oraz leucyna. Tak, więc wnioskować można, że są to aminokwasy rozgałęzione. Leucyna jest aminokwasem egzogennym, czyli takim, którego nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć sam. Zwiększa syntezę białek oraz potęguje działanie insuliny. Walina jest również aminokwasem egzogennym, bierze udział w syntezie białek mięśniowych oraz procesie wytwarzania energii. Przyspiesza procesy naprawcze organizmu. Izoleucyna natomiast występuje w produktach białkowych i także jest aminokwasem egzogennym. Ważne jest to, że może ona być alternatywnym źródłem energii. Bardzo dobrze nadają się do stosowania we wszystkich dyscyplinach sportu. Dlaczego? Działają one anaboliczne w syntezie białek mięśniowych oraz zapobiegają ich rozpadowi w trakcie wysiłku fizycznego.

Przyjmowanie BCAA

Kiedy przyjmować BCAA? Eksperci zalecają, aby brać je przed oraz w trakcie treningu, bądź zaraz po zakończeniu treningu siłowego, jednak przed treningiem aerobowym. Jeśli chodzi o same dawki to przyjmuje się, że powinno brać się od 7 do 20 gram, dlatego też można przyjąć, że optymalna dawka to 10 gram suplementu na dobę. Warto dodać, że wiele produktów spożywczych bogatych jest w BCAA, szczególnie te pochodzące z białka zwierzęcego.

5.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie