Zdrowie

Zadbaj o lepszy sen dziecka

Marzenie i pobożne życzenie każdego z rodziców. Robimy wszystko, ale okazuje się, że i tak nic nie działa. Przestajemy wierzyć, że w ogóle jakikolwiek sposób może odnieść sukces. O czym mowa? Oczywiście o śnie naszych pociech. Co zrobić, by lepiej spały?


Kilka sprawdzonych metod

Dzieci dzielimy na te, które nie mają problemu ze snem oraz te, które bardzo szybko się regenerują. Oczywiście najwięcej jest tych z drugiej grupy. Możemy posiłkować się kilkoma cennymi wskazówkami, aby sen dziecka był lepszy.

1. Stały porządek dnia i nocy. Niemowlę ma swój stały rytm dnia i nocy. Musimy zadbać o to, by nauczyć już noworodka odróżniania dnia od nocy. Błędem jest to, kiedy staramy się, by dzienne drzemki przypominały noc – zasłaniamy szczelnie okna, zachowujemy kompletną ciszę. Może pojawić się wtedy problem, związany z tym, iż dziecko w nocy potrafi nie spać po kilka godzin. Staraj się, aby w dzień drzemki były krótsze, a po obudzenia dziecka baw się z nim, rozmawiaj, śmiej. W momencie, kiedy zbliża się noc, rób wszystko, by wyciszyć dziecko oraz panujący w domu hałas. Zachowuj stały rytm dnia i nocy. Codziennie o tej samej porze podawaj dziecku posiłki, kąp je etc. Dziecko lubi rutynę, bo to jest coś, co zna i sprawia, że czuje się bezpiecznie.

2. Zaspokój podstawowe potrzeby dziecka. Mówi się, że niemowlę tylko je, załatwia swoje potrzeby fizjologiczne i je. Nie do końca, jednakże nie możemy zapomnieć, by zaspokoić je przed położeniem dziecka spać. Niektóre dzieci są bardzo wrażliwe i nie potrafią zasnąć z brudną pieluszką, a nawet jak zasną, to budzą się po kilku minutach. Myślisz, że jest to banalne, jednak często właśnie niezaspokojone podstawowe potrzeby pociechy nie pozwalają mu zasnąć spokojnym i głębokim snem.

3. Odpowiednia temperatura w pokoju dziecka. Zapominamy, że (najczęściej) zbyt wysoka lub niska temperatura utrudnia sen dziecka (dorosłym zresztą też). Mamy tendencje do przegrzewania dzieci. Ubieramy je w grube pajace, przykrywamy kołdrą i kocykiem, gdzie sami kładziemy się spać w podkoszulku i spodenkach. Warto także przed nocą wywietrzyć pomieszczenia, gdyż w świeżym i czystym powietrzu śpi się zdecydowanie lepiej.

4. Uspokojenie i wyciszenie dziecka przed snem. Pamiętaj, by przed nocą zadbać o spokój dziecka. Dzieci, które będą zbytnio rozbawione np. tańcami przy głośnej muzyce, będą miały duże problemy w samym zaśnięciu. Wieczorem staraj się, by zabawy miały mniej ekspresyjny charakter, a większym dzieciom warto przeczytać książkę, która łagodnie wprowadzi pociechę w sen.

Artykuł przygotowany we współpracy z blogiem parentingowym dzieciolandy.wordpress.com

Similar Posts