Fitness

Co warto jeść przed treningiem

Co warto jeść przed treningiem

Trenujący dzielą się na dwie grupy, generalnie, – tych, którzy wiedzą jak niesamowicie istotna jest dieta oraz tych, którzy najzwyczajniej w świecie niedługo się o tym zdołają przekonać. Oczywiście nie chodzi o dietę odchudzającą, a o to, aby na jakąś godzinę przed treningiem dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych. Porządne jedzenie i woda, najlepiej niegazowana, spowodują że z całą pewnością będziemy mieli sporo sił do tego, aby trenować. Początkujący sportowcy bardzo często popełniają taki błąd, iż trenują na pusty żołądek albo wręcz przeciwnie: jedzą na chwilę przed jego rozpoczęciem. Zachowajmy umiar, zastosujmy się do porad zamieszczonych w tym tekście, a zapewne odczujemy znaczną poprawę. Ciężko trenować na odpowiednim poziomie jeżeli nie będziemy odpowiednio się odżywiali!

Co warto jeść przed treningiem

Co warto jeść przed treningiemCzyli co jeść przed rozpoczęciem treningu? Białko, węglowodany i tłuszcze. Białko – bo jest niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz budowy nowych tkanek. Węglowodany – są niezbędnym materiałem energetycznym. Tłuszcze zaś są tak jakoby wysokoenergetycznym paliwem. Jeżeli będziemy potrafili we właściwy sposób połączyć te trzy składniki, bez najmniejszego cienia wątpliwości zauważymy wiele pozytywnych efektów. Sięgajmy po produkty cechujące się niskim indeksem glikemicznym, ponieważ powodują znikomy wzrost poziomu cukru. To sprawia, że żywność którą spożyliśmy jest trawiona wolniej, a więc w automatyczny sposób mamy zapewnione większe pokłady energii. Zapewne przed treningiem nie za bardzo mamy czas na coś większego, poza tym to nawet niewskazane. Strzałem w dziesiątkę jest zwykła kanapka – oczywiście z pełnoziarnistego pieczywa. Na pieczywo połóżmy jakieś warzywa, jajko bądź masło orzechowe. Jeżeli zjemy makaron, rybę, placki ziemniaczane, sałatkę po grecku, również nie będzie żadnego problemu. Jednakże makaron czy ryba są większymi potrawami, a więc różnica czasowa między ich konsumpcją, a rozpoczęciem treningu powinna być dłuższa.

Oczywiście trzeba również przed i po treningu nawadniać swój organizm. Według zaleceń specjalistów warto wypijać w ciągu dnia minimalnie litr wody mineralnej, jednakże skoro jesteśmy aktywnymi osobami, powinniśmy wypijać dwa litry mineralki, ponieważ w naszym przypadku proces wymiany wody jest znacząco szybszy oraz bardziej intensywny. No dobrze, a co jeść po skończonym treningu? W końcu jeżeli będzie wyczerpujący i długi, zapewne będziemy bardzo głodni, zapomnimy już o kanapce czy makaronie zjedzonym jakieś dwie godziny temu. Na pewno nie można się opychać, zakładać że skoro jesteśmy głodni, ale jednak spaliliśmy wiele kalorii, to mamy prawo zjeść coś wielkiego. To niewskazane, ponieważ nieodpowiednia dieta bardzo niekorzystnie wpływa na wyniki treningu. Najlepiej odczekać dwie godziny i zjeść coś porządnego, ale jeżeli już naprawdę jesteśmy głodni, zjedzmy batonik albo owoc. Pełno dzisiaj zdrowych batoników, nie mówiąc już o jabłkach czy gruszkach.

Similar Posts