Co to jest żywność organiczna

Artykul dodany: Wrzesień 12, 2014

Żywność organiczna to coraz bardziej popularny w naszym kraju termin – chociaż nie oszukujmy się, w dalszym ciągu podstawowym kryterium wyboru produktów przez przeciętnego polskiego konsumenta jest cena. A jedną z ostatnich rzeczy jakie można powiedzieć o żywności organicznej jest to, że jest przystępna cenowo. Fakty są takie, iż nie mówimy tutaj o przystępnej cenowo żywności, ale to nie powinna być ogromna wada. Owszem, jeżeli ktoś ledwo wiąże koniec z końcem, zdarza się, że ma poważne problemy z tym, aby przetrwać do pierwszego, zapewne nie będzie rozmyślał o zdrowym odżywianiu. Jednakże żyje w Polsce całkiem spora grupa osób, które spokojnie stać na ekologiczne produkty żywnościowe, które sprawiają, iż ich życie będzie lepsze. W końcu im człowiek zdrowiej się odżywia, tym jego całe życie jest lepsze. Można zaryzykować twierdzenie, że taka żywność zwiększa nawet naszą wydajność pracy, co w niektórych branżach jest naprawdę czymś na wagę złota. Szczególnie w świecie biznesu.

Co to jest żywność organiczna

Co to jest żywność organicznaCzym dokładnie jest tak naprawdę żywność organiczna? Ma dokładnie takie same właściwości co żywność ekologiczna. W rachubę wchodzą pokarmy wytwarzane bez chemii; wszelkiego rodzaju pestycydy czy nawozy sztuczne są całkowicie niedopuszczalne. Chociaż pewności nigdy nie ma, ponieważ w niektórych krajach sytuacja jest taka, iż stosowanie niektórych preparatów chemicznych w żywności organicznej jest czymś możliwym. Jednakże nie uogólniajmy, w przeważające większości faktycznie spożywamy zdrowe jedzonko. Nareszcie możemy zapomnieć o aspartamie, glutaminie sodu czy uwodornionym tłuszczu. Nie wspominając już o tym, że żywność organiczna zawiera bardziej znaczą ilość przeciwutleniaczy, które efektywnie obniżają ryzyko udarów mózgu, chorób serca i ciśnienie krwi. Zawierają również sporo wapnia, witaminy C oraz magnezu. Niektórzy uważają, iż żywność organiczna to ściema, po prostu kolejna próba wyciągnięcia od koncernów naszych pieniędzy. Jednakże nie wydaje się, aby w tych pogłoskach była prawda: owszem, nie mówimy w tym momencie o idealnej żywności, która diametralnie zmieni nasze życie, ale można mieć pewność odnośnie tego, że po prostu będzie nam dane dostrzeżenie wielu pozytywnych zmian. Gdyby zdrowa żywność była popularniejsza w naszym kraju, zapewne wskaźniki umieralności na nowotwory czy choroby serca byłyby o wiele niższe.

Oczywiście nie można w jednoznaczny sposób powiedzieć, iż żywność organiczna ma same zalety – główną wadą są wysokie ceny. Potęguje je wciąż niewysoki popyt na zdrowe produkty. Prawideł ekonomicznych nie można oszukać, jeżeli na coś jest niewielki popyt, trudno mówić o niższych cenach. Miejmy nadzieję, że po lekturze tego tekstu większa ilość Polaków zrozumiała czym dokładnie jest żywność organiczna. Kto wie, może ktoś skusi się wreszcie na to, aby skosztować kilka ekologicznych przysmaków? Owszem, są droższe, ale przynajmniej cechują się o właściwościami zdrowotnymi, a do tego w większości przypadków są całkiem smaczne.

5.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie