Choroby

Charakterystyka nowoczesnych wózków inwalidzkich

W związku ze wzrostem świadomości społecznej sytuacja osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z roku na rok ulega poprawie. Powstaje coraz więcej podjazdów i innych udogodnień, opracowywane są też innowacyjne technologie, dzięki którym życie ludzi o ograniczonej mobilności staje się coraz bardziej znośne. Kluczowe w tym wszystkim są jednak nieodmiennie same wózki. Co oferują ich nowoczesne modele?

Do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje: wózki standardowe, napędzane siłą rąk, oraz elektryczne, sterowane m.in. palcem, brodą, stopą lub przy użyciu specjalnych dżojstików, które mogą być obsługiwane przez osoby o słabych dłoniach. Siłą rzeczy nieco bardziej nowoczesne – ale też znacznie droższe – będą wózki należące do drugiej grupy.

Wyposażone są one często nie tylko w silnik pozwalający rozwinąć prędkość nawet 10-15 km/godz., ale też w oświetlenie czy np. w windę fotela, która umożliwia podniesienie użytkownika w celu łatwiejszego sięgnięcia po umieszczone wyżej przedmioty, a nieraz nawet na wysokość oczu stojącego rozmówcy.

Nie zawsze elektryczny

Warto jednak nadmienić, że wózki elektryczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które nie radzą sobie z obsługą wózków klasycznych w stopniu zadowalającym. – Jeśli tylko mamy możliwość samodzielnego poruszania się dzięki sprawnym ramionom, nie powinniśmy z niej rezygnować, tylko właśnie stale utrzymywać górną część ciała w ruchu i dobrym zdrowiu – słusznie zwraca uwagę przedstawiciel zajmującej się dystrybucją sprzętu medycznego firmy Medseven.

Wózki aktywne

Do najnowocześniejszych wózków napędzanych ręcznie należą tzw. wózki aktywne. Cechują się one trwałością, a zarazem lekkością konstrukcji, a co za tym idzie – również zwrotnością i łatwością prowadzenia. Rama może być sztywna albo składana krzyżowo, co pozwala na wygodne złożenie wózka i bezproblemowe przewiezienie go choćby samochodem.

Szeroki zakres możliwości regulacyjnych, jeśli chodzi o fotel, podłokietniki czy podnóżki, nie tylko ułatwia transport użytkownika, ale też umożliwia optymalne dostosowanie do jego wymagań i potrzeb. Również wówczas, gdy zmieniają się one w czasie w związku z postępem choroby albo z coraz lepszym opanowaniem umiejętności poruszania się na wózku inwalidzkim.

Liczne udogodnienia

W zależności od konkretnego modelu i jego przeznaczenia (np. wózki sportowe lub do jazdy po trudniejszym terenie) spodziewać się możemy także takich usprawnień, jak resorowane zawieszenie, pełne kółka gumowe, których nie trzeba pompować, albo pompowane koła pneumatyczne, które z kolei cechują się lepszą przyczepnością i większą amortyzacją wstrząsów. Zwiększone bezpieczeństwo zapewniają z kolei koła przeciwwywrotne, a także obecność pasów. Do tego dodać można jeszcze udogodnienia w postaci kieszeni, schowków czy wręcz bagażników pozwalających transportować i przechowywać rozmaite przedmioty oraz estetyczny, atrakcyjny wizualnie projekt całości, by w pełni scharakteryzować nowoczesny wózek inwalidzki.

Similar Posts