Dieta

Aminokwasy endogenne i egzogenne

Czy banany tuczą

Zapewne każdy pamięta z lekcji biologii, że białka to podstawowy budulec naszych komórek. Są niesamowicie skomplikowanymi cząsteczkami o wielce złożonych kształtach. A każda cząstka białka jest złożona z cegiełek, które nazywamy aminokwasami. Badacze do tej pory zdołali doliczyć się około 300 naturalnych aminokwasów w przyrodzie. Jakieś dwadzieścia aminokwasów wchodzi w skład białek budujących komórki żywych organizmów. Wyróżniamy trzy rodzaje aminokwasów – podstawowe, biogenne i białkowe.


Aminokwasy endogenne i egzogenne

Aminokwasy endogenne i egzogenneSkąd nasz organizm bierze aminokwasy egzogenne? Przede wszystkim, zwykliśmy zaliczać do nich między innymi lizynę, leucynę, izoleucynę, fenyloalaninę, metioninę, treoninę, walinę oraz tryptofan. Przykład tryptofanu w jednoznaczny sposób obrazuje nam, że niedostateczna ilość jednego z aminokwasów jest w stanie przyczynić się do bardzo poważnych zaburzeń, jest on potrzebny do syntezy serotoniny. Cechuje się antydepresyjnym działaniem, bardzo pozytywnie wpływa na poprawę naszego nastroju. W jaki sposób można uzupełnić jego niedobór? Trzeba konsumować większe ilości bananów (chociaż są tuczące), nabiału i pestek słonecznika. A jak działają w takim razie aminokwasy endogenne? Zalicza się do nich między innymi serynę, taurynę, prolinę, kwas glutaminowy, kwas asparaginowy, glutaminę, glicynę, cystynę, cysteinę, asparaginę oraz alaninę. Każdy z tych aminokwasów ma do spełnienia jakąś rolę w naszym organizmie, więc to zrozumiale, że niedobór jakiegokolwiek bardzo niekorzystnie na nas wpływa. Weźmy chociażby jako przykład argininę, która pomaga w usunięciu z naszego organizmu azotu białkowego. Bardzo pomaga w naturalnym odtruciu organizmu, wspiera regenerowanie się wątroby. Wielce kojąco wpływa na naszą psychikę, ale również pomaga w wydolności fizycznej.

Warto wspomnieć o BCCA czyli kompleksie aminokwasów egzogennych, które muszą być dostarczone do organizmu razem z pokarmami. Ich najbardziej znaczącą funkcją biologiczną jest to, aby pobudzać syntezy białek: takich, które tworzą tkanki, ale również tych wchodzących w skład hormonów i enzymów. BCAA mają wiele zalet. Chociażby pozwalają nam schudnąć, ponieważ redukują tkankę tłuszczową. Zwiększają także wytrzymałość i siłę naszego organizmu, a więc sportowców ta mieszanka powinna wielce zainteresować, to oczywiste. Jesteśmy mniej zmęczeni, a więc i treningi mogą być dłuższe, bardziej wyczerpujące. Nietrudno zauważyć po zastosowaniu BCAA, oczywiście w specyficznych przypadkach, że najzwyczajniej w świecie odczujemy przyrost tkanki mięśniowej. Jak zatem widać, BCCA to coś bardzo istotnego dla naszego organizmu. W każdym przypadku, ale przede wszystkim wtedy kiedy bardzo zależy nam na tym, aby nasze ciało było atrakcyjniejsze. Co przede wszystkim trzeba zapamiętać z tego tekstu? Cóż, z całą pewnością to, iż endogenne oraz egzogenne aminokwasy odgrywają niesamowicie ważną rolę w naszym życiu. Tak ważną, że do aż nie do pomyślenia.

Similar Posts