Dieta Zdrowie

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Utrudnienia mające związek z akceptowaniem przez organizm niektórych pokarmów są powszechne wśród bardzo wielu osób, zaczynają się już we wczesnym wieku. W końcu czymś całkiem powszechnym wśród niemowląt jest skaza białkowa, z której to najczęściej dziecko wyrasta. Z czasem organizm może się bardziej uodpornić, nie być narażony na zbyt często spotykaną nietolerancję pokarmową, ale może być równie dobrze tak, że odczujemy tak poważne reakcje alergiczne, iż nawet nasze życie będzie zagrożone. W końcu wstrząs anafilaktyczny, czyli najbardziej zaawansowany objaw nietolerancji pokarmu, nie jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Generalnie pojęć powiązanych z problemami żywieniowymi można podać kilka, jednakże najpowszechniejsze to nietolerancja, alergia pokarmowa i nadwrażliwość.

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Alergia a nietolerancja pokarmowaOto objawy nietolerancji pokarmowej, chociaż pamiętajmy o tym, że są one czymś wielce indywidualnym: wzdęcia, zaparcia, nieżyty żołądka, biegunki, stany zapalne jelit, nocne moczenie (i to nie tylko u dzieci), fibromialgia, nadwaga/niedowaga, depresja, zespół przewlekłego zmęczenia, bezsenność, zaburzenia snu, bóle głowy, migrena, zespół złego wchłaniania, astma, artretyzm, celiakia, mukowiscydoza, opuchnięcia, zatrzymanie wody w organizmie, ADHD, świąd skóry. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja jeżeli w grę wchodzi alergia – jest ona bardziej zaawansowaną postacią nietolerancji pokarmowej. Cechuje się tym, iż reakcja organizmu na zakazany składnik pokarmowy zwykła następować od razu od konsumpcji. Tym samym jest uruchamiany cały szereg procesów organicznych, które prowadzą do wyeliminowania zagrożenia. A o to najczęstsze objawy związane z alergiami: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki, opuchnięcie języka i gardła, skurcze żołądka, wysypka bądź pokrzywka, kłopoty z oddychaniem.

Co robić jeżeli mamy już serdecznie dosyć nietolerancji naszego organizmu na wiele pokarmów? Cóż, na pewno nie powinniśmy bagatelizować tego zjawiska, ponieważ jak to zostało napisane wcześniej, w najgorszym razie, odpukać, możemy nawet zejść z tego świata. Na całe szczęście w większości przypadków skutki spożywania niechcianego przez nasz organizm produktu nie są tak poważne, ale nawet ból gardła po zjedzeniu orzeszków nie jest czymś specjalnie miłym. Czasami trzeba najzwyczajniej w świecie przyzwyczaić się do tego, że pewnych przysmaków to my nie zjemy, ale jednak oczywiście wizyta u lekarza jest w przypadków alergików niezbędna. Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia możliwe jest wyeliminowanie nietolerancji, a przynajmniej znaczące jej zminimalizowanie. Bardzo wiele osób po serii zabiegów, głównie chodzi o kłucie, nareszcie może jeść produkty, które wcześniej nie były dla nich dostępne. I to nawet nie chodzi o nasze typowo ludzkie skłonności do objadania się smacznymi rzeczami. Także chodzi o to, iż bez niektórych produktów ciężko się obyć. A i bądź co bądź ciągłe zwracanie na to co jemy, pytanie kelnerów czy w danym posiłku nie ma zakazanego składnika, jest na dłuższą metę czymś bardzo męczącym.

Similar Posts