Troska o zdrowe oczy powinna rozpocząć się już od najwcześniejszych lat życia dziecka. Zwłaszcza, że dzieci narażone są na coraz więcej czynników szkodliwych dla oczu, i to w coraz wcześniejszym wieku.
Badania dowodzą, że nawet 80% wiedzy o otaczającym świecie zdobywane jest przez dzieci do 12. roku życia poprzez wzrok[1]. Tymczasem nadmiar sztucznego światła, wpatrywanie się w ekran komputera, telewizora czy smartfona, promieniowanie UV, niewłaściwa dieta sprawiają, że utrzymanie zdrowych oczu nie jest łatwe. Wszystkie te czynniki są szkodliwe dla dziecięcego wzroku. Jak zadbać o jeden z głównych zmysłów, poprzez które dzieci uczą się i poznają świat?
Ogranicz ostre światło i promieniowanie
Oczy dziecięce, zwłaszcza niemowląt i małych dzieci, są szczególnie wrażliwe na światło. Dlatego złym pomysłem jest montowanie w lampach i lampkach w dziecięcym pokoju żarówek o dużej mocy. Światło o średnim natężeniu całkowicie wystarczy. Dopiero gdy dziecko rozpoczyna naukę, czyta przy biurku, pisze, rysuje, należy postawić na mocniejsze światło kierunkowe, czyli lampkę na biurko. Pamiętaj, że światło nigdy nie powinno być skierowane na twarz dziecka, nie może być oślepiające. Również lampka nocna nie jest wskazana, gdyż wpatrujący się w nią maluch może nabawić się krótkowzroczności. Jak wiemy jednak, często dzieci boją się zasnąć bez jakiegokolwiek włączonego źródła światła. Postaraj się, aby było to światło jak najbardziej rozproszone. Sprawdzić się może np. lampka-projektor. Gdy dziecko zaśnie, wyłącz lampkę.
Chroń oczy dziecka także na zewnątrz. Promieniowanie UV jest niezbędne dla oczu dziecka, ale w nadmiarze szkodzi. Ostre słońce wymaga okularów z filtrem UV – pamiętaj, że powinny to być wyroby optyczne zapewniające realną ochronę. Nie dadzą takowej okulary „bazarowe”. Nie należy oczywiście w niczym przesadzać i zakładać dziecku okularów za każdym razem gdy wyjdzie na słońce. Jednak silna operacja słoneczna tego wymaga, a konieczność ochrony oczu jest jeszcze większa, jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę, do krajów o cieplejszym klimacie.
Promieniowanie to nie tylko słońce, ale także – a może przede wszystkim – ekrany i monitory. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przy telewizorze, komputerze, tablecie, smartfonie. Dzieci powinny posiadać nowoczesne monitory jak najmniej oddziałujące na wzrok. Nie zaszkodzi też zakup okularów komputerowych ograniczających dostęp niebieskiego światła do oka. Mogą to być „zerówki”, używane tylko do komputera.
Zdrowa dieta podstawą zdrowego wzroku
Nie ma zdrowego wzroku bez zdrowej diety. Rola witamin oraz minerałów jest tu ogromna – wpływa na jakość widzenia zwłaszcza w okresie intensywnego rozwoju dziecka, czyli w niemowlęctwie i w okresie wczesnodziecięcym, ale niezwykle istotna jest również dla dzieci w wieku szkolnym. Szczególnie ważna jest rola witaminy A, która wchodzi w skład rodopsyny – barwnika wzrokowego znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. Rodopsyna odpowiada za jakość widzenia przy słabym świetle (niedobór witaminy A prowadzi m.in. do tzw. ślepoty zmierzchowej). Witamina A występuje w wielu warzywach (w tym w marchwi) i owocach, nabiale oraz w rybach. Witamina ta jest najlepiej przyswajalna wraz z tłuszczami.
W diecie dziecka nie może zabraknąć też witaminy E, która jest silnym antyoksydantem, a ponadto odpowiada za efektywne wchłanianie witaminy A w jelicie cienkim. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne oka, a witaminy z grupy B odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie nerwu wzrokowego, a także nawilżenie gałki ocznej.
Witaminy te znajdują się w wielu produktach spożywczych, lecz niekiedy ich podaż jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania dziecka. Wówczas warto uzupełnić dziecięcą dietę suplementem witaminowym, takim jak Visolvit, który ma postać smacznych żelków lub musującego granulatu.
Zdrowy wzrok nie obejdzie się ponadto bez kwasu DHA, zawartego w rybach, pestkach i orzechach, bez cynku (pomaga on zapobiec krótkowzroczności) oraz luteiny, obecnej w rybach, zielonych warzywach, kiełkach, natce pietruszki, jajach, awokado, czarnych porzeczkach.
[1] Źródło: http://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,163993,23365621,beztroskie-spojrzenie-na-swiat-czyli-jak-dbac-o-wzrok-dziecka.html?disableRedirects=true