Zdrowie

Witamina B12 – kto i dlaczego powinien ją suplementować?

Witamina B12, potocznie nazywana „czerwoną witaminą”, wspomaga produkcję czerwonych krwinek i zapobiega anemii. Odpowiada też za całe mnóstwo kluczowych dla naszego zdrowia procesów. Dlaczego nie należy dopuścić do niedoboru tej witaminy w naszym organizmie?

Za co odpowiedzialna jest witamina B12?

Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu organizmu i jego poprawnego funkcjonowania. Usprawnia i reguluje działanie metabolizmu, pomaga budować komórki nerwowe i krwinki, a także jest odpowiedzialna za zdrowie mózgu i właściwe działanie układu odpornościowego. Odpowiada też za przebieg procesu przemiany materii, a także za wytwarzanie energii wewnątrz komórek. Odpowiednia ilość witaminy w organizmie człowieka wpływa na redukcję uczucia zmęczenia czy znużenia, jednocześnie utrzymując wysoką aktywność i sprawność mięśni.

Dodatkowo witamina B12:

  • jest niezbędna w przebiegu wielu przemian metabolicznych i energetycznych,
  • wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
  • wpływa na metabolizm homocysteiny (nadmiar tego aminokwasu prowadzi do zmian miażdżycowych),
  • wpływa na produkcję i dojrzewanie czerwonych krwinek,
  • poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • zmniejsza uczucie zmęczenia,
  • umożliwia syntezę kwasów nukleinowych,
  • wpływa na prawidłowy wzrost i podział komórek.

Objawy niedoboru witaminy B12

Do wczesnych objawów niedoboru witaminy B12 należą ogólne osłabienie, zmęczenie, częste infekcje, brak apetytu i zaburzenia trawienia, drętwienie kończyn, drażliwość, problemy z koncentracją, stany depresyjne, anemię, zaburzenia nastroju, kłopoty z pamięcią, a także zaburzenia miesiączkowania.

Długotrwały niedobór witaminy B12 może skutkować:

  • nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego (niedokrwistość megaloblastyczną oraz złośliwą),
  • zaburzeniami w układzie nerwowym (niepewny chód, drętwienie dłoni lub stóp, problemy z widzeniem),
  • hiperhomocysteinemią (czynnik zmian miażdżycowych oraz zakrzepowych,
  • zmianami zwyrodnieniowymi błony śluzowej żołądka.

Kto powinien suplementować witaminę B12?

Witamina B12 jest kluczową dla ludzkiego zdrowia witaminą, która obecna jest niemal wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Występuje w jajach kurzych, czerwonym i białym mięsie, mleku i nabiale oraz w rybach (głównie w makreli). Rekomendowana dzienna dawka witaminy B12 dla osób dorosłych wynosi 2,5 µg.

Największą wagę do suplementacji tej witaminy powinni przywiązać wegetarianie i weganie. Nie mają oni możliwości dostarczenia jej wymaganej dawki wraz z pokarmem, stąd też konieczna jest ich suplementacja. Z myślą o osobach na dietach wegetariańskich lub wegańskich bardzo często popularne produkty roślinne, jak chociażby mleko sojowe, czy płatki śniadaniowe, wzbogacane są o witaminę B12.

Kolejną grupą narażoną na niedobór witaminy B12 są osoby starsze, ponieważ jej wchłanianie zmniejsza się wraz z wiekiem. Zagrożone są również osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, a także te, które nadużywają alkoholu.

Artykuł partnera

Similar Posts