Choroby

Wady postawy u dzieci- skutki, profilaktyka, leczenie

Wady postawy są powszechnym problemem. Na właściwe ułożenie kręgosłupa i stawów wpływa wiele czynników, między innymi wydolność układu mięśniowego, kostnego oraz nerwowego.

Organizm musi mieć niezaburzoną zdolność koordynacji, żeby postawa została nienagannie utrzymana. Prawidłowe ułożenie poszczególnych części ciała zapewnia stabilizację i mały wysiłek mięśniowy. Skutki niekorygowanych wad postawy mogą być bardzo poważne dla zdrowia.

Skutki nieskorygowanych wad postawy u dzieci

Do skutków wad postawy, które nie zostały skorygowane, można zaliczyć dolegliwości bólowe, obniżenie wydolności, częste infekcje, czy problemy ze snem.

  • Bóle– występujące w różnych częściach ciała, nie tylko plecy są narażone. Często odczuwane są dolegliwości w karku i kończynach.
  • Zaburzenia snu– na skutek znacznych dolegliwości bólowych dziecko często budzi się w nocy. To niesie za sobą wiele konsekwencji, takich jak stałe uczucie zmęczenia albo zaburzenia koncentracji.
  • Skłonność do częstych infekcji układu oddechowego- skrzywiona postawa uniemożliwia skuteczną wentylację. To przekłada się na gorsze odkrztuszanie i częstsze infekcje.
  • Obniżenie wydolności– problemy z wentylacją wpływają na gorsze natlenianie krwi, co przekłada się na gorszą kondycję dziecka.
  • Pogorszenie wyglądu.

Przyczyny powstawania wad postawy u dzieci

Niekorzystny styl życia to jest przyczyna zdecydowanej większości problemów z utrzymaniem prawidłowej postawy. Długie siedzenie w pochylonej pozycji przed komputerem powoduje przykurcze niektórych mięśni i skrzywianie kręgosłupa. Mała aktywność fizyczna skutkuje osłabieniem siły. Niewydolne na skutek zaniedbania mięśnie brzucha, pośladków i kręgosłupa nie są w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Częste zwalnianie z zajęć wychowania fizycznego nie poprawia sytuacji. Złe żywienie może wpływać na rozwój otyłości i nadwagi. Przeciążony kręgosłup ma tendencję do ustawiania się w złej pozycji.

Wady postawy nie zawsze są powodowane przez złe nawyki. Czasem przyczynami są choroby przewlekłe albo urazy. Istnieje też grupa wrodzonych wad postawy, spowodowanych zadziałaniem czynników w życiu płodowym.

Profilaktyka i leczenie wad postawy

Kiedy jest podejrzenie wystąpienia wady postawy, należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista zbada pacjenta i ewentualnie zleci wykonanie zdjęcia RTG. W przypadku niedużych wad zaleca się poprawę stylu życia i gimnastykę korekcyjną. Wzmocniony ćwiczeniami kręgosłup zazwyczaj poprawia swoje ustawienie. W przypadku cięższych wad postawy gorset ortopedyczny może okazać się niezbędny. Jest to sprzęt indywidualnie dopasowywany do pacjenta. Gorsety ortopedyczne stabilizują postawę, lepiej rozkładając siły działające na kręgosłup. Postawą terapii będzie rehabilitacja, mająca na celu wzmocnienie mięśni oraz przywrócenie prawidłowego kształtu i zakresów ruchu kręgosłupa. Bardzo ważna jest systematyczność i determinacja w procesie korygowania postawy. Gorset ortopedyczny zapobiegnie pogłębianiu się wady, ale nad naprawą zdrowia musi pracować sam pacjent.

Najważniejsze jest zapobieganie wadom postawy. Zdrowy styl życia, na który składa się regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta, zapobiegnie wystąpieniu nadwagi i wzmocni mięśnie stabilizujące kręgosłup. Warto zwrócić uwagę na prawidłową pozycję przyjmowaną przy szkolnej ławce.

Similar Posts