Pozostałe

Urlop na poszukiwanie pracy – kiedy się należą? Gdzie szukać zatrudnienia?

Wciąż jeszcze pracujesz w firmie, ale jesteś na okresie wypowiedzenia i wiesz, że powinieneś zacząć rozglądać się za nowym zajęciem. Brzmi znajomo? Tylko kiedy znaleźć czas na przeglądanie ofert pracy, szlifowanie CV i pisanie listów motywacyjnych, nie mówiąc o braniu udziału w rozmowach kwalifikacyjnych – kiedy przez 8 godzin dziennie wciąż musisz wykonywać obowiązki służbowe?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Kodeks pracy przewiduje udzielanie pracownikom wolnego na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. Jak to działa? Czy firma może odmówić tego typu zwolnienia?

Wolne na poszukiwanie pracy – zasady

Regulacje dotyczące zwolnienia na poszukiwanie pracy znajdziesz w art. 37. Kodeksu pracy. Zgodnie z przepisami: 

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że czas wolny na szukanie pracy nie przysługuje osobie, która sama złożyła wypowiedzenie w firmie. Żeby pracownik mógł rościć sobie prawo do wolnego na poszukiwanie nowej posady, inicjatywa rozwiązania umowy o pracę musi być po stronie pracodawcy. 

Druga kwestia, jaka wynika z tego zapisu, to fakt, że jest to wolne płatne – za nieprzepracowane dni na szukanie pracy przysługuje wynagrodzenie. 

Ponadto, pracownik może wykorzystać na szukanie pracy:

  • 2 dni robocze – jeśli przysługują mu 2 tygodnie lub 1 miesiąc wypowiedzenia, 
  • 3 dni robocze – jeśli przysługuje mu 3-miesięczny okres wypowiedzenia (niezależnie od tego, czy czas ten został skrócony np. w wyniku upadłości firmy). 

Skorzystanie ze zwolnienia na szukanie nowego etatu jest prawem pracownika. Zatrudniony może, ale nie musi z niego korzystać. Z kolei szef zgodnie z prawem pracy nie może odmówić udzielenia takiego wolnego. Pamiętaj jednak, że są to regulacje dotyczące wyłącznie umowy o pracę i stosunku pracy. Inne kontrakty, umowy cywilnoprawne, nie gwarantują zleceniobiorcy prawa do wolnego na szukanie nowej pracy – choć zleceniodawca może go oczywiście udzielić, zgodnie z własną wolą. 

Musisz także wiedzieć, że pracodawca nie ma możliwości w jakikolwiek sposób rozliczać Cię z tego, czy wolne udzielone na poszukiwanie pracy faktycznie wykorzystałeś zgodnie z przeznaczeniem. Niemniej warto to robić i np. umówić się w tym czasie na rozmowy kwalifikacyjne (odbywają się one zwykle w ciągu dnia). Wolne dni poświęć też na uzupełnienie CV, skompletowanie dokumentów, jakie będą Ci potrzebne w rekrutacjach i oczywiście przeszukiwanie ogłoszeń o pracę. 

Gdy nie masz zbyt wiele czasu na szukanie pracy, goni Cię presja utraty stałego źródła dochodu i perspektywa luki w życiorysie zawodowym, warto skupić się na tym, by szybko dotrzeć do jak największej liczby ogłoszeń. Pomoże w tym profesjonalny portal rekrutacyjny. Jaka jest zatem najlepsza strona z ofertami pracy, dostępna na polskim rynku?

Portal z ofertami pracy – jaki wybrać?

Dobry portal pracy spełnia kilka kryteriów. Przede wszystkim być popularny – a więc każdego dnia powinny pojawiać się na nim nowe oferty. Platforma musi być zarazem wyposażona w filtry umożliwiające przeglądanie ogłoszeń zgodnych z własnymi preferencjami – na przykład z danego miasta, dotyczące określonego stanowiska, wyłącznie pracy zdalnej itp. Dobre portale z ogłoszeniami umożliwiają branie udziału w rekrutacjach z poziomu strony, kontaktowanie się z pracodawcami.  Natomiast najlepsze portale pracy oferują różnego rodzaju narzędzia przydatne w czasie szukania pracy – kreator CV, job alert, newsletter itp. Niezwykle istotne jest też to, by był portal był bezpieczny – ogłoszenia powinny być sprawdzane przez ekspertów. 

Te wszystkie kryteria spełnia na przykład portal praca.pl. By w pełni wykorzystać jego możliwości, warto założyć na nim bezpłatne konto. Dzięki temu uzyskasz dostęp do profilu kandydata, stworzysz profesjonalne CV w przeglądarce (dokument możesz też ściągnąć na komputer w formacie PDF), ustawisz powiadomienia o interesujących Cię rekrutacjach. Praca.pl funkcjonuje na rynku pracy w Polsce długo, to solidny, renomowany portal, któremu można zaufać. 

Korzystanie z platform z ogłoszeniami o pracę ma wiele zalet. Przede wszystkim oznacza oszczędność czasu – zamiast przeglądać różne strony, witryny pracodawców, przekopywać się przez posty w mediach społecznościowych – wystarczy jeden portal skupiający dużą liczbę wyłącznie aktualnych ogłoszeń.

Similar Posts