Choroby Zdrowie

Ultrasonografia jamy brzusznej i tarczycy: dwa ważne badania diagnostyczne

Ultrasonografia to badanie, które wykorzystuje technologią ultradźwięków do obrazowania budowy tkanek narządów wewnętrznych. Analiza wyniku badania pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych, zmiany chorobowe występujące w obrębie tkanek, przede wszystkim zaś zmiany nowotworowe. Ultrasonografię wykonuje się w wielu poradniach zdrowia w Warszawie w celu diagnozowania występowania guzów, torbieli oraz innych zaburzeń w budowie organów jamy brzusznej oraz tarczycy.

Ultrasonografia to badanie, które wykorzystuje technologią ultradźwięków do obrazowania budowy tkanek narządów wewnętrznycshutterstock_82853848h. Analiza wyniku badania pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych, zmiany chorobowe występujące w obrębie tkanek, przede wszystkim zaś zmiany nowotworowe. Ultrasonografię wykonuje się w wielu poradniach zdrowia w Warszawie w celu diagnozowania występowania guzów, torbieli oraz innych zaburzeń w budowie organów jamy brzusznej oraz tarczycy.

Ultrasonografia jamy brzusznej

Ultrasonografia jamy brzusznej, inaczej nazywana USG, to badanie które warto wykonywać profilaktycznie mniej więcej co 2 lata. Dzięki niemu można ocenić stan poszczególnych narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, wykryć występowanie nieprawidłowości w ich budowie, a także stwierdzić, czy w jamie brzusznej występuje niepożądany płyn. Podczas ultrasonografii jamy brzusznej można zbadać stan wielu narządów wewnętrznych, wśród których do najważniejszych należą: wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, nerki, trzustka, śledziona oraz naczynia krwionośne. Za pomocą badania USG ocenia się także stan macicy wraz z przydatkami, pęcherza moczowego, oraz prostaty, czyli męskiego gruczołu krokowego. Ultrasonografię warto wykonać, jeśli zaobserwujemy u siebie nagłe lub powtarzające się bóle brzucha, powiększenie obwodu brzucha lub jego urazy, a także wyczuwalne za pomocą dotyku guzy. Niepokojącymi objawami będą także przedłużające się wymioty w połączeniu z biegunką, krwawienia z układu pokarmowego lub częste i przewlekłe utrudnienia przy wypróżnianiu i oddawaniu moczu. Objawy te mogą świadczyć o występowaniu chorób takich jak kamica pęcherzyka żółciowego, schorzenia wątroby, nerek lub trzustki, a także guzy w obrębie narządów rodnych. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu ultrasonografii jamy brzusznej, która gwarantuje wczesne wykrywanie tych chorób i umożliwia podjęcie skutecznego leczenia na ich wczesnym etapie rozwoju.

Ultrasonografia tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy pozwala wykryć zmiany zachodzące w budowie tego gruczołu, przede wszystkim te niedostępne podczas badania dotykiem, czyli: guzy, torbiele i inne zmiany zwyrodnieniowe. Na podstawie USG określa się także wielkość, położenie, kształt i strukturę tkanek tarczycy. Przyjmuje się, że objętość tarczycy nie powinna przekraczać 20 ml w przypadku kobiet i 25 ml w przypadku mężczyzn. Przy większej objętości diagnozuje się powiększenie gruczołu. Badanie ultrasonograficzne tarczycy zaleca się, jeżeli lekarz zaobserwuje niepokojące objawy, takie jak powiększenie obwodu szyi lub wyczuwalne pod dotykiem guzki lub powiększenie samego gruczołu. USG jest wykonywane także u pacjentów, u których stwierdzono występowanie zaburzeń w produkcji hormonów, zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy. U osób, które leczą się z powodu tego rodzaju zaburzeń, zaleca się regularne wykonywanie ultrasonografii, co pozwala kontrolować przebieg choroby, postępy leczenia oraz reagować w przypadku zaostrzenia jej objawów.

Ultrasonografia należy obecnie do najpopularniejszych badań diagnostycznych. Warto wykonać ją w przychodni takiej jak Specjalistyczne Centrum Medyczne ADAD, dysponującej profesjonalnym sprzętem oraz zatrudniających lekarzy z wieloletnim doświadczeniem.

Similar Posts