Siłownia Sport

Istotna rola odżywek białkowych

z12111971qsuplementyOdżywki białkowe to nierozłączny element diety wśród osób uprawiających sporty polegające na przyroście masy mięśniowej i siły. Kolejny suplement diety, który przez nieobytych w temacie brany jest za produkt sterydowy. Nic bardziej mylnego. Odżywki białkowe są ogólnodostępne i legalnie do nabycia w każdym dobrym sklepie sportowym. Istotą tych suplementów jest wysoka zawartość białka w porcji. Stosowana jest jako dodatek do diety, wtedy gdy tego białka jest za mało by zapewnić mięśniom warunki do powiększania swoich rozmiarów.

W związku z tym, że osoby aktywnie uprawiające sporty siłowe mają znacznie większe zapotrzebowanie dzienne na białko oraz inne substancje odżywcze stosuje się właśnie suplementy diety w postaci odżywek białkowych. Dzienna dawka dla takiego osobnika to mniej więcej 1.5g białka na kilogram masy ciała. W sieci można znaleźć informacje jakoby spożywanie powyżej 2.5g białka na kilogram nie przynosi w ogóle rezultatów. Popierają tę teorię wyniki przeprowadzonych badań. Aby mieć pewność, że spożywane białko przyniesie jakiekolwiek rezultaty najlepiej trzymać się granic 1.5-2.0 gramów na kilogram masy ciała.

Odżywki białkowe mogą pełnić dwie role i spełniać dwa różne zadania. Ćwiczący będąc na masie korzystając z odżywek białkowych buduje masę zwiększając ilość białka w diecie. Dzięki temu mięśnie dostają więcej swojego budulca a w efekcie rosną. Innym rozwiązaniem może być stosowanie białek podczas cyklu redukcyjnego. Spożyte białko zapobiega rozpadom mięśni oraz może być substytutem posiłku. Tę ostatnią czynność powinno się praktykować jak najrzadziej, gdyż samo białko nie jest w stanie zastąpić prawdziwego pełnowartościowego posiłku ale w ekstremalnych sytuacjach może przytrzymać nas przy życiu, gdy nie mamy dostępu do normalnego jedzenia.

Białko powinno się kupować w dużych ilościach, gdyż jest to taki sam element diety jak woda. Białka nigdy za wiele a z kolei jest bardzo potrzebne naszemu organizmowi w trakcie ćwiczeń oczywiście jeśli oczekujemy po nich jakichś rezultatów. Pamiętajmy, że przyjmując czyste białko bez treningów zostanie ono wydalone z organizmu i kompletnie niczego do niego nie wniesie.

Similar Posts