Suplementacja B complex – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Artykul dodany: Listopad 13, 2018

Witaminy to związki chemiczne o wysokiej aktywności biologicznej, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Najliczniej związki te są reprezentowane przez witaminy z grupy B – to grupa witamin o podobnej aktywności biologicznej. Jako związki rozpuszczalne w wodzie, witaminy z grupy B są usuwane w nadmiarze wraz z moczem, a zatem nie mamy możliwości ich kumulowania i magazynowania. Wynika z tego konieczność codziennego dostarczania witamin z grupy B wraz z dietą. Czy jest możliwe takie skomponowanie diety, aby nie zabrakło nam witamin z grupy B? I kiedy powinniśmy sięgnąć po suplement diety B complex?

Witaminy z grupy B – potrzebujemy ich w każdym wieku

Witaminy z grupy B to grupa kilku związków potrzebnych nam już na etapie życia płodowego. Potrzebują ich także dzieci w wieku rozwojowym, dorośli czy seniorzy. Witaminy z grupy B przede wszystkim są niezbędne dla funkcjonowania układu nerwowego – związki te wspomagają przewodnictwo nerwowe, zapewniają rozwój mózgu, wspierają procesy pamięci, nauki i koncentracji, ale także stają na straży doskonałego samopoczucia psychicznego. O roli witamin z grupy B w funkcjonowaniu układu nerwowego najlepiej świadczy fakt, że niedobór tych witamin prowadzi do rozwoju anemii megaloblastycznej i towarzyszących jej poważnych zaburzeń neurologicznych. Objawy niedoboru witaminy B to zaburzenia czucia, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia mowy, drętwienie i mrowienie kończyn, demencja czy stany depresyjne.

Witaminy z grupy B odgrywają niebagatelną rolę w utrzymaniu zdrowia układu sercowo – naczyniowego. Witaminy te regulują poziom homocysteiny, zapobiegając w ten sposób rozwojowi miażdżycy, nadciśnienia czy choroby niedokrwiennej serca. Ponadto witaminy z grupy B dbają o doskonały wygląd skóry, włosów i paznokci, a także uczestniczą w większości przemian metabolicznych. Gdy witamin z grupy B jest za mało, wtedy pojawiają się stany zapalne skóry i trądzik, włosy wypadają w nadmiarze a paznokcie stają się łamliwe, wzrostem poziomu cholesterolu we krwi czy hiperglikemii.

Witaminy z grupy B wspomagają zatem rozwój organizmu i jego właściwego funkcjonowania na co dzień. Odpowiednia podaż witamin z grupy B stanowi ponadto skuteczną profilaktykę chorób przewlekłych. Czy jednak nasza codzienna dieta dostarcza odpowiednich dawek tych cennych związków?

Witamina B complex – sprawdź, czy powinnaś ją suplementować

Witaminy z grupy B powinny być dostarczane z codzienną dietą. Teoretycznie dostępność witamin z grupy B w diecie nie jest mała – ale nie brakuje osób, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. Mowa o następujących grupach osób:

– kobiety w ciąży i planujące ciążę, którym potrzeba dużych dawek witaminy B9, czyli kwasu foliowego

– osoby w podeszłym wieku

– osoby pracujące umysłowo

– osoby pracujące fizycznie lub uprawiające sport

– wegetarianie i weganie, którzy powinni zwrócić szczególną uwagę na witaminę B12, dostępną wyłącznie w produktach odzwierzęcych

– osoby stosujące niektóre leki zaburzające wchłanianie witamin z grupy B: antybiotyków, doustnej antykoncepcji hormonalnej, glikokortykosteroidów

– osoby nadużywające alkoholu

Niedobór witamin z grupy B może zatem dotyczyć każdego z nas – a najprostszym sposobem na zapobieganie jego rozwojowi jest stosowanie suplementu diety. Witamina B complex jest suplementem bezpiecznym, który trudno przedawkować – gdyż nadmiar witamin usuwany jest przez nerki. Natomiast korzyści z suplementowania B complex są nie do przecenienia – możesz wspomóc funkcjonowanie całego organizmu, zwiększyć wydolność fizyczną i umysłową oraz zachować młody wygląd.

Aby suplementacja witaminą B complex była naprawdę skuteczna – wybierz preparat witaminowy najwyższej jakości. Najlepsza witamina B complex zawiera naturalne witaminy B, wolna jest od syntetycznych dodatków oraz dostarcza wysokich dawek witamin. Takie wymagania spełnia m. in. witamina B complex marki Cheers, która jest suplementem diety jakości premium. Dostarcza wyłącznie naturalnych składników wyróżniających się najlepszą bioprzyswajalnością, dzięki czemu codziennie zasilisz swój organizm w wysokie dawki cennych witamin.

5.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie