Choroby Zdrowie

Stożek rogówki – przyczyny, objawy i leczenie

Stożek rogówki to choroba oczu, która w większości przypadków dotyka obu oczu. Jej nazwa pochodzi od kształtu, jaki przybiera rogówka w wyniku zmian chorobowych.

W miejscu, w którym staje się cieńsza, uwypukla się i przyjmuje stożkowaty kształt, co prowadzi do znacznego zaburzenia wzroku. Wbrew pozorom jest to dość często spotykane schorzenie, a jego pierwsze objawy mogą pojawić się już w okresie dorastania. Zobaczmy, jakie są przyczyny i objawy tej choroby oraz jak przebiega jej leczenie.

Stożek rogówki – przyczyny

Dokładne przyczyny powstania stożka rogówki nie są znane, ale można wskazać czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się tego schorzenia. Należą do nich czynniki genetyczne, niektóre choroby (m.in. zespół Downa, Alposta), choroby atopowe (astma, alergie, egzema) oraz choroby oczu. Mówi się również o tym, że intensywne tarcie oczu rękami może przyspieszyć rozwój tej choroby.

Objawy stożka rogówki

Stożek rogówki może powodować wiele różnych objawów, które zauważa sam pacjent. Jest to miedzy innymi pogorszenie ostrości widzenia, widzenie mnogie, efekt halo czyli rozmywanie się obrazu wokół źródła światła, swędzenie, zaczerwienienie skłaniające do tarcia oczu. W rzadkich przypadkach następuje tzw. ostry stożek, czyli sytuacja, w której pacjent ma nagłe zamglenie widzenia i ból oka.

Osoba, która zauważy u siebie objawy tego typu, powinna udać się na wizytę kontrolną u okulisty. Warto jednak wiedzieć, że podczas rutynowego badania stożek rogówki we wczesnym stadium może nie zostać odkryty. Jego wykrycie wymaga bowiem specjalistycznego sprzętu, z pomocą którego można wykonać topografię rogówki i wykryć stożek nawet w bardzo wczesnym stadium. Dzięki temu można zahamować rozwój choroby i od razu wdrożyć leczenie.

Leczenie stożka rogówki

Do leczenia stożka rogówki są wykorzystywane metody opierające się na korekcie problemów z widzeniem oraz metody operacyjne, dzięki którym możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby. W pierwszej metodzie stosuje się twarde i hybrydowe soczewki kontaktowe, które umożliwiają prawidłowe widzenie, a w przypadku stożka rogówki stosowanie okularów nie daje pożądanych efektów. Lecząc stożek rogówki warto jednak rozważyć metody operacyjne, dzięki którym można zahamować rozwój choroby. Do metod tych zaliczamy Cross Linking, zabieg Topoguided oraz wszczepienie pierścieni Intacs. Wybór metody jest zależny od stopnia zaawansowania choroby i poprzedzony jest dokładnym badaniem okulistycznym, po którego zakończeniu lekarz wybiera zabieg najlepszy w danej sytuacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o stożku rogówki, wejdź na https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/

Similar Posts