O ile okulary są bardzo widoczne i trudno je ukryć, o tyle soczewki kontaktowe nie rzucają się w oczy i w większości przypadków praktycznie się ich nie zauważa. Pomimo tego spełniają przypisaną im rolę, a co więcej, w znaczącym stopniu zwiększają komfort funkcjonowania noszących je osób.
Soczewki kontaktowe, czyli kilka słów na temat ich właściwości
Mówiąc o soczewkach, wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę są i jakie są ich charakterystyczne cechy. Wyjaśnienie tej kwestii jest coraz prostsze, ponieważ współcześnie soczewki kontaktowe nie są postrzegane w kategorii innowacyjnego urządzenia optycznego. Przeciwnie – korzystają z nich miliony osób na całym świecie.
Soczewki kontaktowe są cienkimi i zaokrąglonymi soczewkami. Z reguły są umieszczane na filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię oka. Ich zakładanie i zdejmowanie jest ułatwione, ponieważ wielu producentów lekko podbarwia przezroczyste soczewki, żeby były bardziej widoczne. Wśród typów soczewek kontaktowych wyróżnia się soczewki twarde i miękkie.
Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie. W trosce o wzrok należy ściśle stosować się do zaleceń producenta i przestrzegać okresu, na jaki zostały one przeznaczone. Po jego upływie bezwzględnie trzeba wymienić soczewki kontaktowe na nowe. Zignorowanie zaleceń może mieć przykre konsekwencje, a co więcej, przyczynić się do osłabienia wzroku. Soczewki kontaktowe są jednodniowe, miesięczne, dwutygodniowe i koniecznie trzeba pamiętać, na jaki okres zostały przeznaczone.
Soczewki kontaktowe należy rozpatrywać w kategorii nieskomplikowanych urządzeń optycznych. Warto jednocześnie podkreślić, że o ich jakości decyduje wiele czynników, przy czym jedną z najważniejszych ról odgrywają parametry techniczne oraz wygląd. Przyjazne dla noszących je osób, dla postronnych niemal niewidoczne, spełniają bardzo istotną rolę. Skutecznie korygują wszelkiego rodzaju wady wzroku i przyczyniają się do poprawy samopoczucia milionów osób na świecie.