Choroby

Dziecko u stomatologa

Pierwsza wizyta u dentysty dziecka to powód do nerwów i stresu nie tylko dla małego człowieka, ale przede wszystkim dla rodziców. Niestety często stres rodziców udziela się potomkowi i dziecko staje się coraz bardziej przerażone wizją nieznanego.

Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które pozwolą lepiej przygotować dziecko do wizyty oraz sprawią, że przychodnia stomatologiczna i dentysta przestaną jawić się jako coś bardzo nieprzyjemnego.

Znane polskie hasło mówi, że kto się oswoi ten się nie boi – w myśl tej zasady warto jest najczęściej i jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem na temat konieczności dbania o zęby i profilaktyce.Warto jest dokładnie przestawić temat dbania o zęby – począwszy od regularnego ich mycia, poprzez spożywania ograniczonej ilości słodyczy, aż po regularne wizyty u dentysty. Warto jest także dać dziecku dobry przykład i samemu regularnie odwiedzać przychodnie, celem sprawdzenia stanu swojego uzębienia. Pomocne w przedstawieniu dziecku czym zajmuje się stomatolog i jak wygląda kontrola zębów oraz ewentualne leczenie są filmy oraz książki edukacyjne opowiadające o wizycie u dentysty – warto z nich skorzystać ponieważ w bardzo przystępny sposób przedstawiają całą rzeczywistość i są dostosowane do aktualnego wieku dziecka. W żadnym przypadku nie powinno się wyśmiewać lęków dziecka i ośmieszać go przed innymi, na przykład opowiadając o jego strachu wśród znajomych. Każdy się czegoś boi, a takie działanie jedynie wzmacnia w dziecku poczucie winy oraz napędza strach.

Wybierając się na pierwszą wizytę do dentysty warto jest się zorientować czy w danym miejscu przyjmuje stomatolog dziecięcy. Posiada on więcej kwalifikacji oraz kompetencji do pomocy małym pacjentom oraz posiada lepiej wyposażony pod względem dzieci gabinet. Stomatolog dziecięcy z reguły jest bardziej przyjaźnie nastawiony do dzieci i potrafi nawiązać z nimi łatwo kontakt. Dodatkowo tego rodzaju specjalista przeznacza z reguły więcej czasu na wizyty małego pacjenta, co pozwoli na ewentualne przedłużenie wszystkich procedur. Warto jest także zachęcić dziecko do rozmowy ze stomatologiem – dentysta chętnie wyjaśni swojemu małemu pacjentowi na czym polega np. rtg zębów czy w jakim ceku zakłada się aparat ortodontyczny na zęby.

Similar Posts