Zdrowie

Sercowe problemy – tachykardia

Serce to niezmiernie ważny organ w naszym ciele. Dzięki niemu przepompowywana jest krew, dostarczany jest tlen i wszystkie składniki odżywcze. Jak z każdym narządem, także z sercem czasem mamy pewne problemy. Niniejszy artykuł omówi jeden z objawów, który czasem występuje fizjologicznie, czasem zaś może być symptomem groźnej choroby. Mowa oczywiście o tachykardii.

Czym jest tachykardia?

Jednak – co to właściwie jest? Oficjalna definicja podaje, że jest to przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Stan taki nazywany jest częstoskurczem. Zazwyczaj występuje on w postaci napadów pojawiających się w różnych odstępach czasu – czasem minuty, godziny, dni, tygodnie czy nawet miesiące. Czasem, choć znacznie rzadziej, występuje cały czas.

Objawy trachykardii

Jakie są objawy trachykardii czyli częstoskurczu? Przede wszystkim zazwyczaj czujemy po prostu szybsze bicie serca. Osoby szczupłe wyczuwają nawet to dotykając klatki piersiowej w okolicy serca. Towarzyszyć temu mogą poty, uczucie osłabienia, ból, zawroty głowy czy duszność lub spłycony oddech.

Tachykardia czy tachyarytmia?

Czasami spotkamy się ze stwierdzeniem, że powyższe określenia oznaczają to samo. Tak natomiast nie jest. Tachyarytmia to nie tylko przyspieszenie akcji serca, lecz również wystąpienie niemiarowości. Tachykardia zaś charakteryzuje się miarowym, acz przyspieszonym biciem serca.

Fizjologiczne przyczyny trachykardii

Warto zauważyć, że czasem nasze serce bije szybciej, choć nie jest to związane z żadną chorobą. Dzieje się tak na przykład podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Czasem także serce przyspiesza znacząco swój rytm, kiedy się czymś bardzo zdenerwujemy. Jeśli tylko nie zauważyliśmy, aby nasza tolerancja wysiłku spadła, przyspieszeniu akcji serca nie towarzyszą żadne poważne objawy i ustępuje ono chwilę po zaprzestaniu aktywności lub uspokojeniu się, to nie mamy się czym martwić.

Przyczyny trachykardii niezwiązane z chorobą serca

Często także serce przyspiesza akcję, kiedy nie mamy żadnego problemu z układem bodźcoprzewodzącym w sercu. Dzieje się tak m.in. podczas odwodnienia, reakcji anafilaktycznej. Tachykardia wystąpić może także po większym spożyciu kofeiny albo innych środków pobudzających – w tym amfetaminy. Alkohol także może zadziałać stymulująco na pracę serca. Wzrost szybkości pracy serca możemy także zaobserwować w niedocukrzeniu, niedoborze magnezu, wapnia lub potasu, nadczynności tarczycy.

Przyczyny trachykardii związane z pracą serca

Na koniec warto wspomnieć, że oczywiście tachykardia może również być spowodowana przyczynami związanymi z chorobą serca. Dodatkowe drogi przewodzenia, niewydolność krążeniowa, wady serca, kardiomiopatie, zapalenie mięśnia sercowego to tylko część możliwych przyczyn.

Tachykardia – postępowanie

Co zrobić, kiedy zauważymy u siebie objawy tachykardii? Jeśli nie występują one przy wysiłku albo podczas stresu albo nie ustępują szybko, należy koniecznie zwrócić się do lekarza, który ustali przyczynę. Jeśli zaś częstoskurcz pojawi się nagle i towarzyszyć mu będzie silny ból, lęk, zimne poty, należy konieczne wezwać pogotowie, ponieważ może to być zawał serca.

Similar Posts