Uroda Zdrowie

Rodzaje aparatów na zęby

Każdy, kto ma możliwość i potrzebę wyleczenia wad zgryzu, powinien to zrobić jak najszybciej. Aktualne formy leczenia pozwalają na bardzo skuteczne podjęcie leczenia złożonych przypadków, których wyleczenie jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się abstrakcją. Do leczenia ortodontycznego wykorzystuje się aparaty na zęby – stałe i ruchome, w zależności od potrzeb danego pacjenta.

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne warto jest podjąć z kilku powodów. Przede wszystkim, brak wady zgryzu umożliwi przeprowadzenie prawidłowych i szczegółowych zabiegów higienizacyjnych, np. czyszczenia zębów. Brak tej możliwości znacząco wpływa na rozwój chorób, rozwijających się na skutek narastania warstwy płytki i kamienia nazębnego.

Prócz tego, wyleczenie wad zgryzu przekłada się pozytywnie na możliwość mówienia (niektóre wady zgryzu powodują wady wymowy), a także bez wątpienia poprawi pacjentowi własną samoocenę. Dla osób, którym zależy na pięknym uśmiechu, nie ma nic gorszego, niż wada zgryzu! 

To jedne z wielu powodów, dla których pacjenci podejmują leczenie ortodontyczne. Warto teraz dowiedzieć się, jakie aparaty na zęby mogą zostać wykorzystane przez pacjenta do leczenia ortodontycznego. Poniżej wyróżniamy dwa najważniejsze rodzaje – aparaty stałe i ruchome.

Stałe aparaty na zęby

Aby móc skorzystać z aparatu stałego, konieczne jest odczekanie do momentu, w którym pacjent utraci wszystkie zęby mleczne i zostaną one zastąpione zębami stałymi. Wykorzystanie aparatu stałego jest uzasadnione niezależnie od wieku, jednak im bliżej okresu rozwoju tkanki kostnej zostaną podjęte działania, tym lepiej. W dalszych latach terapia z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego nie będzie tak efektywna, jak w latach młodości.

Ruchome aparaty na zęby

Aparaty ruchome to w niektórych przypadkach alternatywa dla aparatu stałego. W większości przypadków jednak stosuje się go do leczenia wad, gdy u pacjenta występują jeszcze zęby mleczne. Ruchomość aparatu pozwala na większą swobodę w tym zakresie, nawet w przypadku wypadnięcia zęba wystarczy skontaktować się z ortodontą, aby przedsięwziąć dalsze kroki w tym zakresie. Plusem ruchomego aparatu ortodontycznego jest fakt, że z jego pomocą można łatwo zadbać o higienę jamy ustnej, gdyż nie blokuje on możliwości czyszczenia szczoteczką. Po prostu – na czas higieny można go wyciągnąć z jamy ustnej.

Czy korzystałeś kiedykolwiek z leczenia ortodontycznego? Jeśli pilnie go potrzebujesz, zapraszamy do gabinetu http://www.centrumstomatologii.waw.pl/ortodoncja

Similar Posts