W obrębie układu ruchu występują różne dolegliwości, jednak do najczęściej spotykanych należą zwyrodnienia stawów. Dawniej ze schorzeniem tym zmagali się głównie seniorzy, jednak obecnie walczą z nim osoby znacznie młodsze. Przyczyn zwyrodnień stawów należy szukać u wielu źródeł. Objawy tej choroby są dość uciążliwe. Istnieją na szczęście sposoby pozwalające na jej częściowe leczenie.
Charakterystyka zwyrodnień stawów
Medyczna nazwa choroby znanej jako zwyrodnienie stawów to osteroartroza. Pojawia się ona na skutek zdarzeń mechanicznych i biologicznych, jako nieodwracalne schorzenie postępujące o przewlekłym charakterze. Zwyrodnienie stawów najczęściej rozwija się na skutek zaburzeń w jakości oraz ilości chrząstki stawowej, która odpowiada za amortyzację ruchów stawów. Choroba ta należy do najczęściej spotykanych w obrębie układu ruchu oraz kwalifikuje pacjenta do uzyskania grupy inwalidzkiej. Zwyrodnienie stawów występuje w wersji pierwotnej oraz wtórnej. W pierwszym przypadku przyczyny jej rozwoju są nieznane, a w drugim uznaje się za takie np. uszkodzenia struktury stawu, nieprawidłowości budowy czy choroby ogólnoustrojowe.
Przyczyny zwyrodnienia stawów
Jedną z głównych przyczyn pierwotnego zwyrodnienia stawów są skłonności genetyczne. Źródłem problemu może być również niewłaściwy skład chemiczny mazi stawowej lub nieprawidłowe ukrwienie stawów. O rozwój zwyrodnienia obwinia się także różne choroby metaboliczne i hormonalne. W przypadku wtórnego charakteru schorzenia, ryzyko zachorowania można w dużym stopniu zmniejszyć. Przyczyna może być nadwaga. Otyłość obciąża stawy, dlatego zrzucenie nadmiaru kilogramów może je odciążyć. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie otaczające staw, co również chroni przed chorobą. Ważną kwestią pozostają czynniki zawodowe. Praca w niekorzystnej pozycji może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Bywają one także rezultatem zbyt intensywnego uprawiania sportu. Osobna kwestia dotyczy zaburzeń w budowie stawu, które korygować trzeba rehabilitacyjnie lub operacyjnie.
Objawy zwyrodnienia stawów
Z reguły pierwsze objawy zwyrodnienia stawów zaczynają się pojawiać w okolicach 40. roku życia lub później. Mogą dotyczyć kilku stawów lub tylko jednego. Symptomy dają o sobie znać podczas ruchu, a także w trakcie odpoczynku lub w nocy. Zwyrodnieniom stawów najczęściej towarzyszy ból o charakterze mechanicznym, który pojawia się w momencie podjęcia aktywności fizycznej. Innym objawem jest kilkunastominutowa sztywność stawów, odczuwana najczęściej rano po przebudzeniu. Występuje również ograniczenie nieruchomości, np. w postaci problemów z pełnym zgięciem i wyprostowaniem stawów. Specyficznym objawem jest trzeszczenie w stawach, będące oznaką tarcia w trakcie ruchu. W skrajnych przypadkach występują ponadto zniekształcenia w obrębie stawów, co jest następstwem zmian w pierwotnym ustawieniu stawu.
Sposoby leczenia zwyrodnień stawów
Po rozpoznaniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów wskazana jest niezwłoczna wizyta u reumatologa. Leczenie opiera się głównie na łagodzeniu symptomów poprzez stosowanie środków farmakologicznych. Kuracja ma często profilaktyczny charakter i opiera się na minimalizowaniu negatywnych skutków choroby. Wskazane jest podjęcie nieobciążającej aktywności fizycznej, zrzucenie nadwagi i przejście rehabilitacji. W leczeniu zwyrodnień pomocne są m.in. opioidy, kortykosteroidy czy paracetamol. Sposobem na przeciwdziałanie zwyrodnieniom może być zdrowa dieta. Posiłki powinny obfitować w białko, kwasy z grupy omega-3, witaminy i cenne mikroelementy. Stawy warto chronić także poprzez zastosowanie odpowiedniej suplementacji. Przykładem takiego preparatu może być Artroser. Tabletki te zwierają m.in. kwas hialuronowy, witaminę C i glukozaminę, które w dużym stopniu odpowiadają za prawidłową budowę stawów. Regularne stosowanie suplementu Artroser uzupełnia ich niedobory. Jak podaje opis zamieszczony na stronie https://polski-blog-medyczny.pl/artroser/, w ten sposób stawy zyskują większą sprężystość i łatwiej się regenerują.