Choroby

Przeziębienie – objawy, zapobieganie, leczenie

Zmienna temperatury powietrza, zbyt cienkie ubranie i osłabiona odporność mogą stać się przyczyną ataku wirusów, a co za tym idzie – przeziębienia.

Nie jest to przyjemny stan, więc chcemy się go szybko pozbyć. Leczenie przebiega objawowo, co oznacza, ze musimy po prostu pozbyć się dolegliwości, które są wywoływane działaniem wirusa. Jak walczyć z przeziębieniem?

Jakie są objawy przeziębienia?

Przeziębienie jest infekcją górnych dróg oddechowych, a najwięcej przypadków zachorowania ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. Specjaliści uważają, że wirusów, które wywołują przeziębienie jest ponad 200, przy czym najczęściej wywołuje je rhinovirus, koronawirus, wirus grypy, wirusy paragrypy, wirus RSV, adenowirus, enterowirusy i metapneumowirusy. Zdarza się też, że za objawy przeziębienia odpowiada kilka z tych wirusów. Najczęściej przeziębienie łapią dzieci – u nich infekcje występują 2-3 razy częściej niż u dorosłych. Dorośli chorują przeciętnie 2-4 razy do roku, gdyż ich układ immunologiczny z czasem uczy się radzić z coraz to większą liczbą wirusów. Wirusy powodujące przeziębienie przenoszą się drogą kropelkową. Chory człowiek, kaszląc lub kichając, rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych, zawierające wirusy. Ponadto wirusy przez kilka godzin mogą przetrwać na klamkach, słuchawkach telefonów, poręczach itp., dlatego ważna jest higiena rąk. Choroba zaczyna się powoli i rozwija się kilka dni. Początkowe objawy przeziębienia to zmęczenie i apatia, czego na ogół nie wiąże się z chorobą. W tym momencie jeszcze nie sięgamy po Aspirin C – https://www.aptekagemini.pl/aspirin-c-20-tabletek-musujacych.html i inne preparaty, gdyż liczymy na to, że choroba zniknie. Kichanie, rozpulchnienie błony śluzowej gardła i ból oraz wodnista wydzielina z nosa to sposoby usunięcia wirusów, które wykorzystuje nasz organizm. Kiedy pojawi się drapanie w gardle i kichanie, można podejrzewać, że rozwija się przeziębienie. Jego pierwsza faza to właśnie moment, kiedy wirusy mnożą się i wnikają w błony śluzowe prowokując reakcję obronną.

Jak walczyć z chorobą?

Najskuteczniejszym sposobem na przeziębienie jest odpoczynek, a właściwie leżenie w łóżku. Bez względu na to, czy walczymy bez wspomagania, czy może sięgniemy po Aspirin C, pamiętajmy o tym, że najlepiej położyć się i wygrzać się w ciepłym łóżku. Dzięki temu odpoczniemy, zregenerujemy siły i uwolnimy się od bólu. Podczas choroby nie oglądajmy telewizji i nie czytajmy książek, a po prostu połóżmy się spać. Leczenie przeziębienia zacznijmy od krótkiej, ale gorącej kąpieli, w temperaturze około 37˚C. Dodajmy do niej kilka kropli olejku eterycznego z eukaliptusa, sosnowego lub jodłowego. Po kąpieli, wypijmy rozgrzewającą herbatę z lipy i połóżmy się do łóżka. Nie zapominajmy o jedzeniu, które w czasie choroby powinno być lekkostrawne. Możemy zjeść rozgrzewającą zupę z dodatkiem naturalnych antybiotyków, którymi są: czosnek, cebula, żurawina, oregano, bazylia oraz propolis. Włączenie ich do diety to dobry sposób na pozbycie się przeziębienia, ponieważ zmniejszą stan zapalny w organizmie i działają antybakteryjnie.

Leki na przeziębienie bez recepty.

Gorączkę i ból towarzyszące przeziębieniu można łagodzić paracetamolem. Silniej przeciwbólowo i przeciwzapalnie działają preparaty z ibuprofenem i naproksenem, ale nie powinny ich zażywać osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym, bo drażnią śluzówkę żołądka. Objawy kataru złagodzą krople obkurczające naczynia i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Bardzo przydatne są aerozole z wodą morską, bo udrożniają drogi oddechowe i jednocześnie nawilżają wysuszone infekcją błony śluzowe. Chrypkę i ból gardła mogą złagodzić tabletki do ssania. Wiele osób, zamiast kupować kilka leków, wybiera preparaty wieloskładnikowe, które zawierają najczęściej 2-3 leki, zwykle w ich skład wchodzi paracetamol lub ibuprofen (ew. inny niesteroidowy lek przeciwzapalny), lek przeciwhistaminowy, pseudoefedryna bądź witamina C .

Skuteczna walka z przeziębieniem jest możliwa. Nie pozwólmy, by choroba się rozwinęła. Połóżmy się do łózka i odpocznijmy, by organizm mógł zwalczyć infekcję. Zażyjmy także preparat wieloskładnikowy, który pomoże w walce z chorobą.

Similar Posts