Choroby Zdrowie

Po czym poznasz profesjonalny gabinet stomatologiczny?

Czy gabinet stomatologiczny może być miejscem, do którego chodzisz z przyjemnością?

Tak, jeśli recepcjonistka zaproponuje ci kawę, a na fotelu dentystycznym poczujesz się zrelaksowany, bo dentysta zadba o odpowiednią dawkę znieczulenia przed zabiegiem. Jak rozpoznasz profesjonalną klinikę stomatologiczną?

Odpowiednia profilaktyka

Zanim dentysta założy aparat na zęby lub zajmie się leczeniem próchnicy, zaleci wizytę u higienistki, która oczyści zęby z kamienia i poinstruuje, jak prawidłowo dbać o zęby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mycie zębów szczoteczką elektryczną to dopiero początek codziennych zabiegów higienicznych. Aby zęby były prawidłowo oczyszczone z płytki bakteryjnej, trzeba także zadbać o powierzchnie styczne. Jak czyścić powierzchnię między zębami? Użyj nici dentystycznej, a także irygatora. Mycie zębów z pominięciem powierzchni stycznych jest jak odkurzanie tylko na środku pomieszczenia, bez trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzeń pod łóżkiem lub pod szafą. Po prostu się nie liczy. Higienistka poprosi o rozpuszczenie w jamie ustnej specjalnej tabletki, która zaznaczy płytkę bakteryjną na różowo, dzięki temu wskaże, pod jakim kątem trzymać szczoteczkę, by nie pominąć miejsc przy dziąsłach.

Profesjonalnie wykonane wypełnienia

Dopiero, gdy pacjent wie, jak prawidłowo czyścić zęby, dentysta wykona zabieg leczenia próchnicy. Profesjonalista sprawdzi także stan pozostałych zębów, informując pacjenta, które wypełnienia są prawidłowe, a które należy wymienić. Częstym błędem jest zostawianie nawisów podczas robienia wypełnień, gdzie potem gromadzi się płytka bakteryjna, a  za jakiś czas powstaje próchnica. W dobrym gabinecie dentystycznym próchnica zostanie rozpoznana we wczesnym stadium, a wypełnienia zrobione perfekcyjnie z trwałych i nieodróżniających się materiałów, co sprawi, że będziemy szeroko się uśmiechać, z dumą pokazując rząd białych zębów.

Zespół lekarzy

W dobrym gabinecie stomatologicznym pracuje zespół lekarzy, np. wyrywaniem ósemek zajmuje się chirurg szczękowy, który przed zabiegiem wykona prześwietlenie, aby sprawdzić, jak usadowiony jest korzeń i czy zabieg wymaga przecinania dziąsła.

Tym, co wyróżnia profesjonalny gabinet stomatologiczny, jest cena. Dobre materiały kosztują, jednak jest to wydatek, w który bez żalu powinniśmy zainwestować. Zadbane, zdrowe zęby są najlepszą wizytówką, a leczenie zaniedbań, często okazuje się o wiele droższe i bardziej problematyczne. Nieprawidłowo leczony ząb możemy stracić i wtedy pozostaje inwestycja w implanty. O wiele lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Similar Posts