Pozostałe

Opony zimowe, letnie, czy całoroczne – jak wybrać te odpowiednie

Do około piętnastu lat temu, zwykle jedyną wątpliwością przy zakupie nowych opon była marka.

Do około piętnastu lat temu, zwykle jedyną wątpliwością przy zakupie nowych opon była marka. Ale teraz, dzięki różnym nowym technologiom dostępnym na rynku i gigantycznym krokom w dziedzinie badań i rozwoju, konsumenci mają szeroką gamę rozwiązań do wyboru. Dlatego jest zrozumiałe, jeśli zadajesz sobie pytanie: jaki rodzaj opon jest dla mnie odpowiedni? Letnie? Zimowe? Całoroczne? Oczywiście w przypadku tego rodzaju pytań nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ „właściwa” opona może być zalecana tylko poprzez badanie przypadku, przebieg i zużycie samochodu przez każdą konkretną osobę, która zadaje to pytanie.

Weźmy na przykład rodzinę złożoną z dwóch lub trzech osób. Mąż jest samozatrudniony, ma średniej wielkości hatchbacka i jeździ przeciętnie 25-30 000 km rocznie do pracy i dla przyjemności, w obu przypadkach daleko poza miastem . Żona ma samochód miejski, którego używa tylko w mieście, rzadko opuszczając jego granicę. Dwa całkowicie różne przypadki, które wymagają dwóch różnych odpowiedzi. W pierwszym przypadku jedynym rozwiązaniem jest zmiana w odpowiednim czasie dwóch zestawów opon, letnich i zimowych. Przy stosunkowo wysokich rocznych przebiegach, a zwłaszcza przy tendencji do korzystania z samochodu poza miastem, zdecydowanie zaleca się stosowanie opon zimowych w najzimniejszych miesiącach. Podróżowanie po mniejszych drogach i autostradach prowadzi do bardzo realnego ryzyka, zwłaszcza w nocy, wpadnięcia w poślizg na śniegu czy lodzie – w takich okolicznościach opona zimowa może mieć znaczenie. Nawet jeśli nie znajdziesz się w „ekstremalnych” sytuacjach, opony zimowe są również przydatne, aby zapewnić, że wycieczka na narty lub ferie zimowe są wolne od stresu i niepokoju. Potem, gdy zimno już minie, w gorącym sezonie opony letnie gwarantują maksymalną wydajność w zakresie trzymania się drogi, przyczepności i hamowania, bez niedogodności z powodu zużycia na gorącej nawierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, zmiana opon jest najlepszym sposobem, aby zawsze mieć pewność jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Sytuacja jest jednak inna dla drugiej osoby z samochodem miejskim. W takim przypadku wybór opon całorocznych może być najbardziej odpowiedni, zarówno pod względem praktycznym, jak i pod względem kosztów. Poza tym, że nie trzeba posiadać dwóch zestawów opon, opony całoroczne również eliminują stres związany z koniecznością wymiany opon dwa razy w roku, z zimowych na letnie i z powrotem. Opony całoroczne są idealnym kompromisem, zdolnym poradzić sobie w każdej sytuacji, od najtrudniejszego śniegu zimą  do temperatur +40 ° C w najgorętszych okresach letnich. Ich ogólna wydajność oczywiście nie może się równać ze specjalistycznymi oponami zimowymi lub letnimi (stosowanymi w ich idealnych warunkach), ale w tym przypadku fakt, że samochód ten jest najczęściej używany w mieście, w którym warunki drogowe rzadko są „ekstremalne”, powoduje, że decyzja o pójściu na kompromis opon całorocznych jest najbardziej logiczna i wygodna.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto, abyś porozmawiał z ekspertem w kwestii opon, który, kiedy zrozumie twoje potrzeby i nawyki, będzie mógł polecić rodzaj opony, która jest dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Pamiętaj, aby kupować opony wysokiej jakości, ponieważ jakość równa się bezpieczeństwu, a to kwestia priorytetowa w jeździe samochodem. Niezawodne i solidne opony w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie internetowym Volkswagena, pod adresem www.vwuzytkowe-sklep.pl

Similar Posts