Choroby Zdrowie

Najczęstsze choroby i schorzenia u mężczyzn

Mężczyźni powszechnie zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Dolegliwości te są niestety bagatelizowane i lekceważone, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju poważnych schorzeń. Niektóre przypadłości dotykają mężczyzn dużo częściej, niż kobiety. Wielu schorzeń można uniknąć poprzez zmianę stylu życia, podczas gdy inne wymagają kompleksowego leczenia.

Choroby żołądka

Do najczęściej występujących u mężczyzn schorzeń należy choroba wrzodowa żołądka. Dolegliwość ta kojarzona jest z przewlekłym stresem, jednak może dotknąć praktycznie każdego. Roznoszą ją bowiem bakterie z grupy heilcobacter pylori, a do zarażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Choroba uaktywnia się pod wpływem zespołu różnych czynników, do których należy właśnie stresujący tryb życia. Ryzyko zachorowania podnosi też nadużywanie środków zawierających kwas acetylosalicylowy, palenie papierosów i zerowa grupa krwi. Nie bez znaczenia pozostaje źle zbilansowana dieta, która wzmaga produkcję kwasu solnego w żołądku i w konsekwencji prowadzi do wrzodów.

Problemy z sercem i układem krążenia

Choroby serca i układu krążenia najczęściej powodowane są złymi przyzwyczajeniami i nałogami. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i tłusta dieta prowadzą do różnych powikłań, które mogą bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu. Do najgroźniejszych schorzeń tego typu należy miażdżyca, która rozwija się na skutek odkładania się złogów soli wapnia i cholesterolu w tętnicach żył. Z czasem zaczynają one blokować przepływ krwi, wywołując nadciśnienie. W konsekwencji miażdżyca może prowadzić do zawału serca lub udaru. Choroby układu krążenia należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci wśród mężczyzn. Sposobem na profilaktykę jest ograniczenie spożycia cholesterolu oraz podjęcie regularnej aktywności fizycznej.

Schorzenia prostaty

Problemy z prostatą dotykają przede wszystkim dojrzałych mężczyzn. Po 50. roku życia organ ten zaczyna bowiem mieć tendencję do samoistnego rozrostu. Prostata jest niedużym gruczołem zlokalizowanym u nasady cewki moczowej. Jej rozrost prowadzi do problemów z oddawaniem moczu i bolesnych stanów zapalnych, a także rozwoju choroby nowotworowej. Przed rakiem prostaty mogą uchronić regularne badania kontrolne u urologa. Obecnie nie stosuje się już nieprzyjemnego badania palpacyjnego, tylko znacznie mniej inwazyjne i wstydliwe techniki.

Łysienie androgenowe

Problem łysienia androgenowego dotyka nawet połowy mężczyzn po 50. roku życia. Coraz częściej dolegliwość ta występuje u panów znacznie młodszych. Przyczyną męskiego łysienia jest pochodna testosteronu, zwana DHT. Gen ten oddziałuje na androgenowe receptory mieszków włosowych. Z czasem jednak prowadzi do ich zaniku, co odbywa się na skutek skrócenia fazy rozwoju. Włosy stają się coraz krótsze i słabsze, a w rezultacie przestają wyrastać i zanikają całkowicie. Łysina jest problemem głównie estetycznym, dlatego nie wymaga leczenia. Istnieją jednak sposoby na rozszerzenie naczyń mieszków włosowych, prowadzące do stymulacji mitoz komórek. W kuracji przeciw łysieniu androgenowemu stosuje się także leki hamujące enzymy odpowiedzialne za rozwój tej dolegliwości. Inną metodą walki z utratą włosów może być przeszczep.

Zaburzenia erekcji

Szczególnie wstydliwą męską dolegliwością są problemy ze wzwodem i wytryskiem. Stanowią one duże obciążenie psychiczne i fizyczne, ponieważ prowadzą do osłabienia samooceny i praktycznie uniemożliwiają odbywanie stosunków seksualnych. Zaburzenia erekcji są częstą przyczyną załamań nerwowych i mogą stać się powodem rozpadu związku partnerskiego. Problemy ze wzwodem wynikają zarówno ze stresu i przemęczenia, jak i różnych współistniejących dolegliwości. Trudności z osiągnięciem erekcji mogą być powodowane np. cukrzycą, która destruktywnie wpływa na układ nerwowy. Sposoby radzenia sobie z zaburzeniami erekcji poznać można na stronie: https://potencjalnie.pl/. Problemów tych nie wolno lekceważyć, dlatego warto wcześnie podjąć odpowiednie działania i uporać się z utratą potencji.

Similar Posts