Choroby

Kiedy użyć kołnierza ortopedycznego?

Ból szyi jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i kosztownych problemów zdrowotnych. Pozostaje złożonym, subiektywnym doświadczeniem z różnymi przyczynami układu mięśniowo-szkieletowego.

Chociaż kołnierze ortopedyczne są pozornie łagodną interwencją, mogą mieć niekorzystne skutki, zwłaszcza jeśli są stosowane przez dłuższy czas. Istnieje obawa, że długi okres unieruchomienia może spowodować wtórne uszkodzenia, związane z atrofią. Wielu lekarzy powołuje się na anegdotyczne dowody ich klinicznej użyteczności, a miękkie kołnierze są często przypisywane, gdy pacjenci skarżą się na ból szyi.

Kiedy nosimy kołnierz ortopedyczny?

Jest powszechnie stosowany przez pacjentów, którzy przeszli operację kręgosłupa szyjnego, aby unieruchomić szyję. Jest również pomocny w leczeniu bólu szyi, spowodowanym ostrym urazem lub przewlekłym bólem. Po urazie kręgosłupa, może być użyty zarówno do unieruchomienia szyi, jak i do zmniejszenia bólu. Sprzęt ortopedyczny należy więc wybierać właściwie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Utrzymuje również głowę w wygodnej pozycji wyrównanej grawitacyjnie, utrzymując prawidłową lordozę szyjną. Mimo, że termin „kołnierz szyjny” jest szeroko stosowany, standardowym i powszechnie akceptowanym pojęciem jest teraz orteza szyjna.

Rodzaje kołnierzy szyjnych

Na podstawie materiałów i ich twardości możemy wyróżnić dwa rodzaje takich kołnierzy.

  1. Miękki kołnierz – jest wykonany z filcu. Wycina się go, aby dopasować do szyi i szczęki pacjenta. Dlatego rozmiar jest dopasowywany. Nie uruchamiają całkowicie szyi, ale ograniczają ruch i są kosmetycznym przypomnieniem dla pacjenta, aby był ostrożny. Kołnierz znajduje się pod brodą i podtrzymuje podbródek, minimalizuje skurcz mięśni, potrzebny do sił grawitacji, aby utrzymać głowę w normalnej pozycji. Nie uruchamia naprawdę szyi, ogranicza tylko zginanie i wydłużanie w końcowej fazie.
  2. Sztywny kołnierz – jest wykonany z pleksi. Łatwo się go nakłada i można bez problemu utrzymać go w czystości, co jest jego najważniejszą zaletą. Występuje w różnych rozmiarach, aby jak najlepiej go dopasować do pacjenta. Ograniczają ruch w zgięciu i rozciągnięciu. Nie tylko podtrzymują podbródek, ale również potylicę, redukując aktywne wydłużanie, szczególnie w fazie końcowej.

Similar Posts