Pozostałe Zdrowie

Jakie warunki musi spełniać preparat aby nosić nazwę „leku”?

Suplementy diety zyskują coraz większą popularność. Zdaniem lekarzy i dietetyków, środki tego typu nie powinny być traktowane na równi z lekami – nawet tymi dostępnymi bez recepty. Obie grupy produktów znacząco się od siebie różnią. Dotyczy to zarówno zakresu działania, jak i poziomu bezpieczeństwa w stosowaniu. Jakie warunki musi spełnić preparat, aby można było nazywać go lekiem?

Produkcja suplementów diety

Recepturę suplementu diety może opracować tak naprawdę każdy. Wystarczy ustalić bazę składników, wymyślić nazwę i zadbać o wzór opakowania, a następnie powiadomić Główny Inspektorat Sanitarny, by wprowadzić gotowy produkt na rynek. Wymaga to oczywiście znacznych nakładów produkcyjnych, jednak sama realizacja takiego projektu jest całkowicie realna i powszechnie praktykowana. Naturalne preparaty na różne dolegliwości nie muszą być poddawane badaniom pod względem skuteczności, jednak ich jakość kontrolowana jest przez sanepid. Niektóre suplementy diety mogą oczywiście posiadać właściwości produktów leczniczych, określonych w przepisach prawa farmaceutycznego. Opracowywaniem tych środków często zajmują się duże koncerny, które rejestrują swoje wyroby jako suplementy z uwagi na niższe koszty produkcji. W ten sposób na rynek trafiają różne preparaty witaminowe czy tabletki na ból głowy. Istnieją także odpowiedniki leków na receptę, dostępne bez niej z uwagi na niższe dawki substancji czynnej.

Wprowadzenie leku na rynek

Proces rejestracji jest znacznie bardziej skomplikowany w przypadku leków. Preparat zaliczany do tej kategorii musi spełnić wymagania Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych. Zatwierdzeniem produktu pretendującego do miana leku może się zająć również Komisja Europejska. Zanim taki środek trafi na rynek, musi spełnić określone normy jakości. Producent zobowiązany jest natomiast do przedstawienia dokumentacji potwierdzającej bezpieczeństwo stosowania i skuteczność działania preparatu. Wszystkie leki bez recepty lub na receptę muszą przejść szereg badań klinicznych. W przypadku suplementów diety nie są one wymagane. Nawet zwykłe leki na przeziębienie muszą być ponadto na bieżąco kontrolowane. W razie rozpoznania i wykrycia nieprawidłowości istnieje możliwość wycofania ich ze sprzedaży.

Oznaczenia na opakowaniu

Nazwy i opakowania suplementów diety często upodabniane są przez producentów do tych kojarzących się ze znanymi przez konsumentów lekami. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzać wszystkie informacje, dokładnie czytając specyfikację preparatu na pudełku lub ulotce. Opakowanie powinno zawierać dane na temat tego, czy dany produkt jest lekiem wydawanym bez recepty czy produktem leczniczym. Informacje o konieczności okazania recepty również zawsze widnieją w opisie. Na opakowaniu powinien też znajdować się numer, który potwierdza pozwolenie na dopuszczenie danego preparatu do obrotu. Warto pamiętać, że suplementy same w sobie nie są szkodliwe. Nie powinny być jednak stosowane bez umiaru, ponieważ może na tym ucierpieć zdrowie. Jedynie leki są w stanie skutecznie łagodzić objawy i leczyć choroby, a także zapobiegać występowaniu powikłań czy dolegliwości. Suplementacja służy jedynie do uzupełnienia codziennej diety w określone składniki odżywcze.

Leki i suplementy diety

Nawet 80 proc. regularnie przyjmuje suplementy diety. Wielu z nich uważa, że właściwości tych preparatów nie odbiegają od działania leków. Podejście to wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami. Stosowanie wielu niesprawdzonych produktów równocześnie grozi uszkodzeniem wątroby i nerek, które nie dają sobie rady z ich metabolizowaniem oraz zachodzącymi interakcjami. Suplementów nie można też łączyć z lekami bez lekarskiej konsultacji. Nie warto jednak z nich rezygnować, ponieważ mogą być bardzo pomocne. Najlepiej szukać sprawdzonych środków z bezpiecznego źródła. Takie warunki spełnia apteka online https://www.lek24.pl/, w której nabyć można tanie leki i suplementy dedykowane różnym problemom zdrowotnym.

Similar Posts