Jakie buty do biegania wybrać

Artykul dodany: Marzec 1, 2016

Wybór obuwia do biegania to duże wyzwanie, zarówno dla początkujących biegaczy, jak i profesjonalistów, którzy startują w zawodach lub po prostu od wielu lat dbają o swoje zdrowie, przemierzając kolejne kilometry nieco szybszym tempem, niż chód. Dlaczego wybór obuwia jest tak ważny i zarazem tak trudny? Odpowiedź jest prosta – z powodu bogatej oferty renomowanych firm, które od pokoleń projektują i udoskonalają obuwie do biegania, aby te były jeszcze lepsze i bezpieczniejsze.

Zanim jednak przejdziemy do samego przemierzania określonych modeli obuwia, trzeba odpowiedzieć na pytanie o to gdzie najczęściej biegamy. Prosta odpowiedź na nie pozwoli określić, jakiego rodzaju obuwia potrzebujemy. Jeżeli lubimy biegi przełajowe i trudny, nieutwardzony teren – najlepiej wybrać buty trailowe, które cechują się elastyczną podeszwą i nieco bardziej zwartą konstrukcją. Często w śródstopiu stosowane są płytki, które dodatkowo chronią stopę przed nierównościami terenu. Takie buty są nieco cięższe, od tych polecanych na twarde podłoże, ale jednocześnie lepiej chronią stopę. Innym rodzajem są męskie buty do biegania po asfalcie lub kostce brukowej. To grupa obuwia, które sprawdzi się w miejskiej dżungli.

Skupmy się dziś na obuwiu do biegania po utwardzonej nawierzchni. Za przykład niech posłużą nam bardzo popularne ostatnimi czasy buty do biegania Asics Nimbus. Model ten to najnowsza technologia dedykowana dla biegaczy, którą opracowała renomowana firma Asics. Obuwie jest lekkie (niemal 100 gramów lżejsze od obuwia trekkingowego), wytrzymałe i bardzo nowoczesne. Podeszwa została zaprojektowana tak, aby amortyzować wszelkie nierówności oraz pochłaniać wstrząsy wywoływane podczas uderzenia oraz fazy odbicia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu GEL Cushioning System. Co ważne, obuwie posiada wzmacnianą podeszwę, która zapobiega przed nadmiernym ścieraniem się i zużyciem podczas biegów po twardej nawierzchni. To właśnie wzmacniana podeszwa pozwala bez żadnych przeszkód przemierzać wyłożone kostką brukową lub pokryte asfaltem miejskie arterie.

Obuwie Asics dedykowane do biegania po twardym podłożu to także szereg innych systemów. Żelowe wkładki, membrana Gore-Tex czy też system wentylacji. Asics zaprojektował nawet specjalny ergonomiczny kształt obuwia, dzięki czemu buty dopasują się do każdej stopy. To jednak nie koniec – biegając po twardym podłożu ważne jest, aby stopa i każdy kolejny krok był jak najbardziej naturalny. Aby jednak tak się stało należy dobrać obuwie przystosowane odpowiednio dla supinatorów, pronatorów lub neutrali. Efektem będzie brak zmęczenia i większe bezpieczeństwo codziennego treningu.

Jak przekonują specjaliści np. ze sklepu dobiegania.pl, zakup obuwia do biegania to podstawa, natomiast dobry wybór stosownego modelu i rodzaju obuwia to już spore wyzwanie. Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, na jakie podłoże przeznaczony jest dany model i jakie technologie zastosował producent – to ułatwi wybór.

5.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie