Lato to czas wakacyjnych wojaży, odpoczynku i korzystania ze słońca. Ciesząc się z pięknej pogody i urlopu w pracy, czasem zapominamy o odpowiedniej ochronie. Tymczasem nasze włosy i skóra po kontakcie z promieniowaniem UV potrzebują solidnego odżywienia. Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć. Dlatego jeszcze przed wystąpieniem fali upałów, warto przygotować się odpowiednio na nadchodzący sezon. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć sobie do serca kilka podstawowych rad.
Jak słońce wpływa na włosy i naskórek?
W letnich miesiącach nasze włosy ulegają znacznemu osłabieniu. Ostre promienie słońca, suche powietrze, czy częste kąpiele w chlorowanej wodzie powodują, że włosy stają się łamliwe, pozbawione blasku i naturalnej bariery ochronnej. Z kolei nasza skóra w wyniku opalania, czy wystawienia jej na słońce wydziela dużo większe ilości potu i łoju, co sprawia, że jest bardziej zanieczyszczona. Problemy te mogą dotyczyć zwłaszcza delikatnej skóry twarzy, na której pojawiają się zaskórniki i nieefektownie wyglądające zmiany. Skóra całego ciała łatwo się wysusza i wymaga silnego nawilżenia.
Podstawowa ochrona
By profilaktycznie zadbać o dobrą kondycję naszych włosów oraz skóry, i sumienne przygotować się na wakacyjne miesiące, warto zadbać o siebie od wewnątrz. Absolutnie obowiązkowe jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Najlepiej wypijać ok. 1,5 litra niegazowanej wody dziennie. Dobrze jest także wzbogacić swoją codzienną dietę o odpowiednie suplementy, witaminy i pierwiastki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Będziemy wtedy zdecydowanie mniej narażeni na dotkliwe konsekwencje obcowania ze słońcem.
Więcej porad znajdziesz w serwisie Keepcool.pl – zdrowie i uroda
Jak chronić włosy przed promieniami UV?
Do włosów można stosować specjalne odżywki i maseczki nawilżające, i zabezpieczające przed negatywnymi wpływami promieni UV. Najlepiej sprawdzają się produkty z witaminą E oraz lipidami. Godne polecenia są również naturalne płukanki do włosów. Jeśli z góry wiemy, że będziemy długo przebywać na słońcu, nieodzowne jest nakrycie głowy- lekka czapeczka lub słomkowy kapelusz. Ważne jest to, by nie wychodzić na zewnątrz bezpośrednio po umyciu włosów, najpierw należy je wysuszyć. Po każdym powrocie z plaży również należy umyć włosy, by wypłukać z nich drobinki piasku i soli morskiej. W skrajnych przypadkach, gdy włosy są naprawdę zniszczone, można skorzystać ze specjalistycznych zabiegów proponowanych przez salony fryzjerskie i kosmetyczne.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry podczas upalnych miesięcy?
Przy intensywnym słońcu, gdy występuje znaczne ryzyko poparzeń, naczelną zasadą jest używanie olejków do opalania z mocnymi filtrami. Troskliwej opieki latem wymaga nasza twarz, niezależnie od tego, jaki mamy rodzaj cery. Najlepiej zrezygnować w ogóle z malowania twarzy lub wykonać jedynie skromny makijaż. Obowiązkowo po całym dniu należy zmyć makijaż wraz z wszelkimi zanieczyszczeniami. Jeśli mamy cerę tłustą warto stosować toniki i preparaty usuwające nadmiar sebum i odtykające pory. Należy zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie zabiegi kosmetyczne wykonywane na skórze są wskazane podczas upalnej pogody. Nie powinno się wówczas stosować np. peelingów wykorzystujących kwasy (salicylowy, pirogronowy, glikolowy) czy peelingów typowo złuszczających. By ujędrnić i uelastycznić skórę można stosować peelingi naturalne, jak np. peeling kawowy. Najlepszą praktyką będzie jednak nieprzebywanie zbyt długo na otwartym słońcu, zwłaszcza, jeśli mamy tendencję do alergii skórnych i swędzących zmian.